CEVİZ VE KİRAZ AĞAÇLARI ALTINDA KEBAP KEYFİ

İşin pirinden damağınıza!
CEVİZ VE KİRAZ AĞAÇLARI ALTINDA KEBAP KEYFİ

Şehrimizin ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve Gaziantep’e tepeden bakan Türktepe’de, bölgenin en güzel çay bahçelerinden biri mevcut. Bu çay bahçesinin bir diğer özelliği yaklaşık çeyrek asırdır sakatat ve etin en kalitelisiyle damaklara hitap edilmesi.

Yaptığı kebapların kalitesi ve lezzetiyle kısa bir sürede tüm Gaziantep’e ismini duyuran bu mekan, Kalealtı’ndan Türktepe’ye çıkan yokuşun sonundaki Abdullah Sevici’nin lakabıyla söylenirse Hoca Abdullah’ın işletmeciliğini yaptığı Türktepe Aile Çay Bahçesi.

 

TAZE ÜRÜN, KALİTELİ HİZMET

 

Çeyrek asrı aşkın bir zamandan beri aynı tempo ve aynı kaliteyle tüm şehre hizmet veren bu mekanın en önemli özelliği, bilhassa hafta içinde birikim abidesi yaşlı insanların durağı olması. Bu kenti yeterince tanımayan, tanımak isteyen herkese Üniversite olabilecek kapasitede bilgi ve deneyimleri olan kentin en eski kişileri her gün burada buluşuyor. Akşam saatleri gelince ise gençlerin, orta yaş grubunun ve ailelerin akınına uğruyor.

 

RAMAZANDA SAHURA KADAR

 

Ramazan harici günlerde, bayramlar hariç sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kebap sunumu yapılan bu mekanda, Ramazan boyunca ise iftardan sahura kadar hizmet veriliyor.

 

 

HAZIRLIK ÖĞLE SAATLERİNDE BAŞLIYOR

 

Öğleye kadar kebap yapımı için gereken et, ciğer, sebze temin edildikten sonra, öğleden sonra hazırlıklara başlanıyor. Sırf kebapları akşama kadar saplayıp yetiştirmek için işin erbabı ustalar hızlı ve seri bir şekilde çalışıyor. Şişlerin dizaynına da özen gösteren ustalar, hepsinin aynı gramajda, aynı görüntüde ve aynı ölçüde dizilmesinin yanı sıra, tezgahtaki görüntülerini de titizlikle düzenliyor.

 

TEMİZLİĞE AYRI ÖZEN GÖSTERİLİYOR

 

Hijyene de önem verilen bu mekanda, sebzeler büyük bir titizlikle yıkanıp doğrandıktan sonra müşteriye sunuluyor.

 

HAZIRLIKLAR İFTARDAN EVVEL BİTİYOR

 

Tüm bu hazırlıklar iftara kadar tamamlanıyor ve orucunu kebapla açmak isteyenler için hazır hale getiriliyor.

Siparişini veren, ceviz ya da incir ağacının altına hazırlanmış masaya geçerek, bol oksijenli temiz havada hem ciğerlerine hem damağına bayram havası yaşatıyor.

 

ÖZEL CİĞER KAVURMASI

 

Burada yapılan ciğer kavurması, bir çok mekandan farklı işleme tabi tutuluyor. Kavurmalık ciğer önce haşlanıp pis kanı atıldıktan sonra, kuyruk yağıyla kavrularak farklı bir tat ile yiyen kişiyi kendine abone ediyor.

 

YARIM ASIRLIK DENEYİM

 

Asıl mesleği kasaplık olduğu için taze ve kaliteli ürün seçimini doğru olarak yapabilen Hoca Abdullah, yaklaşık 30 yıldır bu çay bahçesini çalıştırıyor ve en iyi ürünlerle de kebap sunumu yapıyor.  Şehrin her yerinden temiz havada kebap yemek isteyen daimi müşterileri mevcut. Bir kere gelip bu manzarada ve bu tazelik ve kalitede kebap yiyen biri kesinlikle bir daha başka mekana uğramıyor.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
1.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin