CHP’DE 'SANCILI' SÜREÇ

CHP’DE 'SANCILI' SÜREÇ

Cumhuriyet Halk Partisi kongre takvimi belirledi. Buna göre önce ilçe, ardından ise il kongreleri yapılacak. Parti içi muhalefetin arttığı CHP’de kongre sürecinin sancılı geçmesinden korkuluyor. Diğer yandan kongrelerin öncesinde köy ve mahalle delegelerinin tespit sürecinin de sancılı geçebileceği yorumları yapılıyor.

CHP’DE GÖZLER ŞAHİNBEY İLÇE KONGRESİNDE

Gaziantep’te kongre süreçlerinde dikkatlerin en çok üzerinde yoğunlaştığı ilçe Şahinbey, Şahinbey ilçe kongresini kazanan yönetim il başkanlığı kongresinde ağırlığını hissettirebiliyor. Kongre sürecinin başlamasıyla Şahinbey İlçe Başkanlığı’na aday olduğu öne sürülen Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri Zeki Gürsel, Mahmut Demirel ve Yılmaz Kireç’in kulis çalışmalarına başladığı iddia ediliyor. Mevcut Şahinbey İlçe Başkanı Hüseyin Yalçın’ın yeniden aday olup olmayacağı konusunda ise net bir şey yok. İlçe kongrelerinin ardından il kongresi için tarihin belirleneceği CHP’de aday olacak isim veya isimler tartışılmaya başlandı.

HAYRİ SUCU İL BAŞKANLIĞINA YENİDEN ADAY OLACAK MI?

Son yapılan il başkanlığı kongresinde karşısında ki aday isim Nesrin Ulutaş’a 100 oy fark atan Hayri Sucu’nun il başkanlığına yeniden aday olup olmayacağı henüz netlik kazanmadı. Diğer yandan ise geçmiş yıllarda görev yapmış bazı il başkanlarının yeni dönemde yeniden il başkanlığına aday olabilecekleri iddia ediliyor. İlçe kongreleri sürecinin tamamlanmasının ardından il başkanlığına aday olmayı düşünen isimlerin ortaya çıkacağı dile getiriliyor. Diğer yandan ise başlayan kongre takvimi nedeniyle partide büyük heyecan başladı. İl ve ilçe başkanları kongre sürecinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için çalışacaklar.

DELEGE OLABİLMEK İÇİN YARIŞACAKLAR

Kongre takviminin belirlenmesiyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nde delege ve akabinde aday belirleme süreçleri başladı. Daha önceki aday belirleme süreçlerini sancılı bir şekilde tamamlayan partili yönetimler bu süreçte de aynı sıkıntıları yaşayacak. Birçok mahalle ve köyde delege olmak isteyen kişiler ya sandığa gidecek ya da bağlı olduğu ilçe başkanlıklarının kararını bekleyecek. CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada kongre takvimi şu şekilde açıklandı;

“5 Haziran 2017 Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgelerinin hazırlanmaya başlanacak. 19 Haziran 2017 Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgelerinin Genel Sekreterlik tarafından il ve ilçe başkanlıklarına gönderilecek. 3 Temmuz 2017 Üye çizelgelerinin ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılması ve itiraz sürelerinin başlayacak. 10 Temmuz 2017 İlçe başkanlıklarında askıya çıkan üye çizelgelerinin askıdan indirilmesi ve üye çizelgelerine yapılacak itirazın son günü. 16 Temmuz 2017 Üye çizelgelerine yapılan itirazların ilçe yönetim kurulları tarafından karara bağlanmasının son günü. 23 Temmuz 2017 İlçe yönetim kurullarının kararına karşı itirazcıların il yönetim kuruluna itirazının son günü. İlçe başkanlıklarının itiraz hakkında değerlendirme ve görüşlerini il başkanlığına aktarılmasının son günü. 30 Temmuz 2017 İtirazcının doğrudan veya ilçe başkanlığı aracılığı ile yaptığı itirazların il yönetim kurulu tarafından karara bağlanması ve İl başkanlığının kararını kesinleşmiş haliyle uygulanması için ilçe başkanlığına bildirilmesinin son günü. 19 Ağustos 2017 Muhtarlık bölgesi delegeleri ve Parti içi önseçmen seçimlerinin başlangıç tarihi. 17 Eylül 2017 Muhtarlık bölgesi delegeleri ve Parti içi önseçmen seçimlerinin bitiş tarihi. 23 Eylül 2017 İlçe kongrelerinin başlangıç tarihi. 30 Ekim 2017 İlçe kongrelerinin bitiş tarihi. 6 Kasım 2017 İl kongrelerinin başlangıç tarihi. 6 Aralık 2017 İl kongrelerinin bitiş tarihi şeklinde belirtilirken, Olağan Kurultay'ın il kongrelerinin bitiminin ardından Parti Meclisinin belirleyeceği tarihte yapılacağı duyuruldu.”

ÖZEL HABER
Bülent Öner
2.06.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin