ÇİFTÇİ İSYAN EDİYOR

Tarımsal sulama ve sanayi alanında kullanılan elektriğin kilowat ücreti mesken ücretinden daha yüksek. Bu duruma sanayici ve özellikle çiftçiler tepki gösteriyor.
ÇİFTÇİ İSYAN EDİYOR

Elektrik tarifeleri meskende daha düşük olurken sanayi ve tarımsal sulama alanlarından daha yüksek. Yaşanan bu durum karşısında özellikle çiftçiler tarımsal sulamada yüksek rakamlar karşısında mağduriyet yaşarken aynı durum sanayi alanlarında da geçerli. Tarımsal sulama ve sanayi alanlarında uygulanan yüksek elektrik tarifesinin düşürülmesi isteniyor.

ZİRAAT ODALARI BU DURUMUN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYOR

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, tarımsal sulama alanlarında çiftçilerin yüksek elektrik maliyetleri karşısında çaresiz olduğuna dikkat çekti. Yiğit açıklamasında, “Elektrik maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çok sayıda çiftçimizin üretiminde önemli bir düşüş yaşanıyor. Bu düşüş karşısında ise sebze ve meyveyi daha pahalı fiyatlara yemek zorunda kalıyoruz. Çiftçilerimizin elektrik maliyetlerinin düşürülmesi için bakanlık nezdinde çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Elektrik ve diğer girdi maliyetlerinin daha ucuz olması halinde çiftçilerimizin üretimi daha fazla olacak ve meyve sebze sofralara daha ucuz fiyatlara gelmiş olacak” şeklinde konuştu.

“ÖZELLEŞTİRİLMEDEN ÖNCE YÜZDE 30 DAHA UCUZDU”

Gaziantep Elektrikçiler Odası Başkanı Sadık Keş ise tarımsal sulama alanları ile sanayi alanlarında kullanılan elektrik bedellerinin meskene oranla yüzde 30 daha ucuz olduğuna dikkat çekerek sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Kurum özelleştirilmezden önce sanayi ile tarımsal sulama alanlarında ki elektrik kullanım bedelleri meskene oranla yüzde 30 daha ucuzdu. Şimdi ise elektrikte mesken kullanımından daha fazla ücret tarımsal sulama ve sanayi alanlarından alınıyor. Bizler sistemde elektrik sarfiyat ücretlerinin dengelenmesini ve özellikle tarımsal sulama alanlarında ücretin eskisi gibi daha düşük olmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz.”

GÜNDEM
Bülent Öner
6.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin