ÇİFTÇİYE HASTALIKLI FİDAN SATTILAR!

Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü büyük bir skandala imza attı
ÇİFTÇİYE HASTALIKLI FİDAN SATTILAR!

Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gaziantepli çiftçilere hastalıklı asma, bağ fidanı ve badem fidanları sattığı iddia edildi.  Gaziantep Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından fidanların hastalıklı olduğuna dair rapor verdiği buna rağmen fidanların gelişi güzel çiftçilere satıldığı dile getirildi.

HASTALIKLI OLAN FİDANLARIN İMHASI GEREKİYORDU!

Gaziantep Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından fidanların hastalıklı olduğuna dair rapor verildi. Verilen bu rapor doğrultusunda fidanların imha edilmesi gerekirken, hastalıklı fidanların çiftçiye satıldı. Büyük bir skandala imza atan Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gaziantep ve Adana’dan alınan uzman raporlara rağmen çiftçilere hastalıklı fidan satarak kentte üzüm rekoltesinde bu yıl önemli bir düşüşün yaşanmasına neden olacaklar. Üzüm bağlarında hastalığın satılan bu fidanlar nedeniyle arttığına dikkat çekildi. Çok sayıda çiftçi üzüm bağlarında yayılan hastalıktan dolayı kara kara düşünürken satılan hastalıklı fidanların neden kendilerine bile bile satıldığını soruyorlar. Tarım Bakanlığı tarafından bazı kuruluşlar görevlendirilmiş ve çiftçilere sağlıklı fidan temin edilmesi sağlandı. Fakat yakın zamanda bölgemiz çiftçisine ve ülkemiz tarımına büyük darbe vuracak haberler vatandaşlarımıza üzüntü kaynağı olmuştur. Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen ve çiftçilerimize satışa sunulan fidanlar hastalık kaynağı oluşturmaktadır.

BÖLGE TARIMINDA CİDDİ TEHLİKELERE YOL AÇABİLİR

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü tarafından satılan bağ fidanlarına yetiştiriciliği yapılacak asmaların gelişimini engelleyecek ve daha kötüsü olarak mevcut bağlara bulaşarak tüm bölge ve hatta ülke bağcılığını tehlikeye sokacak hastalıklar bulundu. Birçok hastalık aynı zamanda fidan satışı enstitü tarafından satıldığı iddia ediliyor. Badem fidanlarında tespit edilen hastalıklar bunlara örnek gösteriliyor. Satışı yapılan bağ fidanlarında bulunan hastalıklar bölgemiz için yaygın olan sergi karası, kabarcık, dımışkı, Besni hönüsü, dökülgen ve horoz karası, bağ fidanlarında tespit edilen hastalıklar çiftçileri kara kara düşündürüyor.

İSLAHİYELİ ÇİFTÇİLER KARA KARA DÜŞÜNÜYORLAR

İslahiye ilçesinde, üzüm bağlarında, asma yapraklarının altında gri renk mantara neden olan mildiyö (plasmo vicicola) hastalığı, üreticide paniğe yol açtı. Yetkililer, hastalıkla ilgili çalışma başlattı. İlçedeki 50 bin dekarlık alanda yetiştirilen, 'kardinal', 'çekirdeksiz', 'hatun parmağı' ve 'Antep karası' isimleri verilen üzümlerin yapraklarında, son aylarda devam eden yağışlarla değişim gösteren hava şartlarına bağlı olarak salgın hale gelen mildiyö hastalığı baş gösterdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yüksel Şahin başkanlığında, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün desteğiyle kurulan ziraat mühendislerinden oluşan 6 kişilik ekip, 50 bin dekarlık alanda hastalık tespit çalışması başlattı. Salgın tehlikesine karşı çiftçiler, mahalle camilerinin hoparlörlerinden yapılan duyurularla uyarıldı. Yaprakların gelişmesini engelleyen hastalık nedeniyle yaş üzüm rekoltesinde ise düşüş bekleniyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
7.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin