Ciğer kebabının dürümü 15 lira oldu

Ciğer kebabının dürümü 15 lira oldu

Gaziantep’te ciğer kebabına zam yapıldı. Ciğer kebabının dürümü 15 lira olurken, kuşbaşı dürümü ise 16 lira oldu. GESOB tarafından Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası’nın talebi doğrultusunda yapılan zamlara gerekçe olarak karaciğere ve diğer sakatat ürünlerine yapılan zamlar gösterildi. Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, yapılan zam karşısında esnafın ekonomik olarak nefes alacağını dile getirdi.

KARACİĞERİN KİLOSU KIRMIZI ETİN ÖNÜNE GEÇTİ

Kebaplık kıymanın 35 liradan işlem gördüğü Gaziantep’te kuşbaşılık kırmızı etin kilosu toptan 40 liraya satılıyor. Bu rakamların karşısında ise sakatat ürünlerine gelen zam en çok kebapçıları kızdırdı. Havaların soğumasıyla birlikte yoğun ilgi gören ciğer kebabında ise zam için harekete geçildi. Kuyruk yağının kilo fiyatının 35 liraya yükseldiği Gaziantep’te karaciğerin uzun bir aradan sonra ilk kez bu kadar zamlanarak kilosunun 40 liraya yükseldiği dile getirildi. Karaciğerin şu an Gaziantep’te yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, yaşanan bu zamlardan sonra dürümü 12 liraya satılan ciğer kebabına zam için GESOB nezdinde girişimlerin sonuç verdiğini dile getirdi. Gül, “Kırmızı ette fiyatlar gözle görülür şekilde düştü. Bakanlık tarafından başlatılan çalışmalar meyvelerini vermeye başlarken diğer yandan ise sakatat ürünlerinin fiyatları tavan yaptı” diye konuştu.

ÇORBALIK KOYUN KELLESİNİN FİYATI 17 LİRA OLDU

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte Gaziantep’te yine ciğer kebabı gibi kelle paça çorbasına da yoğun ilgi başladı. Lokantalarda porsiyonu 16 lira olan kelle paça çorbası pahalı olmasına rağmen yoğun şekilde satılıyor. Diğer yandan sakatat ürünü satan kasaplarda yer bulan yüzülmüş kellenin tane fiyatı ise 17 lira. Önceki aylarda tanesi 10 liraya satılan koyun kellesine gelen zam karşısında da lokantalar çaresiz kaldı. Gaziantep Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, kelle paça çorbasının satıldığı lokantalarda kelleye gelen son zamlarla birlikte fiyatlara zam yapılmadığına dikkat çekti. Bayrakçı, yerli ve yabancı turistlerin kentte en çok tattığı kelle paça çorbası ile beyran çorbasının tüm zamlara rağmen işletmeciler tarafından eski fiyatlarıyla satıldığını anlattı. Bayrakçı açıklamasında, “Kelle paça ile beyran çorbalarına şu an için bir zam yapmadık. Vatandaşlarımız bu çorbaları eski fiyatlarıyla rahat bir şekilde yiyebilirler” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
16.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin