Çileğin kilosu 5 lira

Üreticiden 2,5 liraya alınan çilek, raflarda 5 liradan bazı bölgelerde 8 liradan satılırken...
Çileğin kilosu 5 lira

Üreticiden 2,5 liraya alınan çilek, raflarda 5 liradan bazı bölgelerde 8 liradan satılırken, çilek üretimindeki rekor yükseliş sevindirici bir gelişme olsa da, fiyatları için aynı şey söylenemiyor. Çilek satıcısı Dursun Dağ, daha birkaç hafta öncesine kadar çileğin kilo fiyatının 15 liranın üzerinde olduğunu söyledi.

“HALEN SERA ÜRETİMİ ÇİLEK YİYORUZ”

Üretim artışının sevindirici bir gelişme olduğunun altını çizen sektör temsilcileri, artışın raf fiyatlarına yansımamasının ise aradaki aracılardan kaynaklandığını ifade ediyor. Çileğin 20 gün içinde daha da bollaşacağını dile getiren Dursun Dağ şu anda piyasaya sürülen çileğin önemli oranda sera ürünü olduğunu söyledi.  Ancak büyükşehirlerdeki çilek fiyatları yine de çok fazla. Şu anda Antalyalı çilek üreticileri çileğin kilosunu en fazla 2.5 liradan satabiliyor. Yine sistemin çarpıklığından dolayı tüketici ucuz fiyata çilek yiyemiyor. Üretici ürettiği çileği hale gönderiyor. Halden de tüccarlar alıyor. Ne oluyorsa o noktadan sonra yaşanıyor” diye konuştu. 

“ÇİLEK ÜRETİCİSİ PARA KAZANMIYOR”

Silifke çileklerinin ise biraz daha pahalı olduğuna değinen çilek satıcısı Dursun Dağ, “Üretici çileğin kilosunu 3.5 liradan satıyor. Ancak üretilen çilekler cinsinden dolayı çok talep ediliyor. Ancak çileğimizin fiyatı rafa ulaşana kadar 2.5-3 katına kadar çıkıyor. Üretici çok zor para kazanıyor. Giderler her sene yükseliyor ama gelirlerimiz aynı oranda yükselmiyor. Dünya üretiminde büyük paya sahip olan Türkiye’nin çiftçileri biraz daha fazla para kazanabilirse daha iyi noktalara ulaşabiliriz. Çünkü çileklerimiz çok kaliteli. Çilek üreticileri olarak devletten destek beklemiyoruz. Bize yetecek kadar kârlı satmak istiyoruz. Çiftçi kâr ederse bir şekilde üretimine devam eder” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
18.04.2017
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin