“Çocuklarım için”

“Çocuklarım için”

Gaziantep’te yaşayan ve isminin açıklanmasını istemeyen kadın çocuklarıyla birlikte çöp konteynırlarından topladığı geri dönüşüm atıklarıyla yaşamını sürdürüyor. Kadın, çocukları için hemcinslerinden farklı bir şekilde ekmek mücadelesi veriyor.

40-50 LİRA İÇİN KENDİ AĞIRLIĞININ 4 KATI YÜK TAŞIYOR

Sokaklarda kilosunun üç katı ağırlıktaki yükü iki tekerlekli aracına yükleyerek taşıyan kadın, günlük ortalama 40-50 lira kazanıyor. En büyüğü 8; en küçüğü 3 yaşında 3 çocuk annesi kadın, boyundan büyük çuvala doldurduğu atıkların altına girerek depo olarak kullandığı boş alanda ayıklayıp sonra ambalajlıyor. Hafta sonra bunları toptancılara satıyor. Bu işten evinin günlük harcamaları yanı sıra elektrik, su ve kira harcamalarını karşılayan kadın, yıllardır bu uğraşıp kimseye muhtaç olmadan ayakta kalıyor.

“BU İŞİ YAPMASAYDIM ÇOCUKLARIM AÇ KALIRDI”

Gaziantep’te çok sayıda atık toplayıcısı bulunduğu ancak kadın olarak bu işi yapanların sayısının bir elin parmağını geçmediğini ifade eden vatandaş, toplaması, taşıması ve ayıklanması zor bir iş yaptığını belirtiyor. Açıklamasında çocukları için bu işi yapmak zorunda kaldığını ifade eden kadın şu ifadelere yer verdi;

“Zor durumda kalınca kağıt topladım. Bu işi yapmasaydım çocuklarım aç kalacaktı. Her gün sabah saat 06.00'da çıkıp çöp kutularında pet, karton gibi atıkları topluyorum. Sonra bunları ayıklıyorum. Gün oluyor, akşam saat 20.00'ye kadar çalışıyorum. Gelirim kağıt toplamaya bağlı; günlük 40-50 liranın altına düşmüyor.”

GÜNDEM
Bülent Öner
2.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin