“Demir fiyatı yüksek”

“Demir fiyatı yüksek”

Gaziantep Demir Doğramacılar Odası Başkanı Aziz Rüstemoğlu, demir fiyatlarının son dönemde artmasıyla birlikte esnafın ham madde alım konusunda zorlandığını anlattı.

Esnafın demir fiyatlarında ki artış karşısında ham maddeyi vadeli şekilde almaya başladığını ve bu durumun esnaf üzerine ağır tahribat yarattığını anlatan Rüstemoğlu, “Hammaddemiz demir ve demirin fiyatı çok yükseldi. Demire yapılan zamlar karşısında esnafımız hammaddeyi artık vadeli almaya başladı. Uygulanan vade farkları ise esnafın neredeyse dükkanına kilit vurma noktasına getirdi. Bu nedenle yaşadığımız sorunların son dönemde arttığına ve esnafın bir bir işyerini kapatmaya başladığına şahit oluyor. Hükümetimizden demir fiyatlarında oynanan oyunlar karşısında önemli adımlar atmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“ZATEN DEMİR İŞİ YAPTIRAN KALMADI”

Odaya üye esnafın önemli bölümünün inşaatlarda demir işine olan ilginin azalmasından dolayı iş yapamadığına dikkat çeken Gaziantep Demirciler Odası Başkanı Aziz Rüstemoğlu, “Geçmiş yıllarda yeni başlatılan inşaatlarda kapı ve pencereler demirden yapılır. Şimdi ise inşaat sahipleri demir yerine PVC türü kapı ve pencerelere ilgi gösteriyor. İşimizin azalmasında buda önemli bir etken. Esnafımızın geçmiş yıllarda kendi yağında kavrulduğunu fazlasında ise birkaç kuruş kazancını bir köşeye attığını söylerdir. Ama şimdi bakıyoruz da esnafımızın önemli bölümü eskiye dair bir özlem içerisindeler. Yaşanan durum, insanların artık demir doğrama işinden uzaklaşmaları canımızı çok sıkıyor. İnşaatlarda demir işinin daha sağlam ve daha kaliteli olduğu bilinir ama daha ucuz olduğu için insanlar PVC ve ahşap doğramadan yana alış yapıyorlar” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Zeynep Keskin
27.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin