DEMİRCİLERİN MANGAL-ŞİŞ MESAİSİ

Kurban hazırlıkları son sürat sürüyor
DEMİRCİLERİN MANGAL-ŞİŞ MESAİSİ

Yaklaşan kurban bayramı nedeniyle şehrimizdeki demirci esnafında da bayram mesaisi başladı. Her ne kadar geçtiğimiz yıllardaki heyecan ve hareket olmasa da bu yıl da hazırlıklar sürüyor ve çeşit çeşit mangal ve şişler tüketiciye sunuluyor. Şişlerde fiyatlar ise 1.50 TL’den başlayıp 28 TL’ye kadar artabiliyor.

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte çeşitli esnaf gruplarının da bayram hazırlığı başladı. Özellikle demirci esnafının yerleşik bulunduğu Kürkcü hanı ve Attar Çarşısındaki sanatkarlar havanın ve ocağın aldırış etmeden geç saatlere kadar bayram hazırlıklarını sürdürüyor.

ESKİ COŞKU YOK

“Geçtiğimiz yıl ve yıllardaki potansiyeli henüz yakalayamadık” diyen Attar Çarşısı esnaflarından Gökmen Gürban, “Doların yükselmesi maliyeti artırıyor, insanlarda alım gücü azalmış vaziyette. Şu ana kadar yüzümüzü güldürecek bir satış yapmadık. Önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Bizim Gaziantep’in insanları genelde bu tür alış verişlerini bayramdan bir hafta öncesine saklıyor. O nedenle biz ürünlerimizi hazır edip müşterimizin gelmesini bekleyeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda iki ay evvelinden yardımcı elemanlar da alarak hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten “Üstün Şiş” isimli işlerinde kebaplık şiş ve mangal üretimi yapan Gökmen Gürban, “Her ne kadar bu yıl yardımcı eleman takviyesiyle çalışmasam da yine de şikayetçi değilim, hazırlığımı yapıp bayram haftasını beklemekten başka çarem yok. Bu iş babamın mesleği, yaşım 45 oldu, çocukluğumdan beri bu çarşıdayım. Şu an havanın sıcaklığı 40 dereceyi buldu, bir de içerideki ocağın sıcaklığını katınca 60 derecenin üzerine çıkıyor ama alıştık. Müşteriler geldiğinde beş dakikadan fazla dayanamıyor bu ortama. Biz işimizin gereği olarak dayanıyoruz. Demircilik babamın mesleği, yaşadığım müddetçe baba mesleğimi sürdüreceğim” dedi.

TÜRÜNE GÖRE FİYATLAR:
1.5 TL’DEN 28 TL’YE KADAR ŞİŞ VAR

“Bizim çeşitleri müşteri belirliyor, rağbet hangisine ise onun üretimine geçiyoruz” diyen Gürban, 30 TL’ye kadar şiş bulunduğunu sözlerine ekledi.

Siyah, nikelajlı ve krom olmak üzere üç ayrı grupta üretim yapıldığını ve aynı ölçüde siyah şişin 1.5 TL, nikelajlısının 2 TL, paslanmaz krom olanının isa 25 TL olduğunu söyleyen Gürban, 25 TL’lik şişlerin genelde lüks restaurantlar ve bağ evlerinde kullanılmak üzere tercih edildiğini belirtti.

Attar Çarşısında maşalar ortalama 5 TL’den müşteriye sunulurken, ızgara fiyatları 10-15 TL’den, mangal fiyatları ise 25 ile 70 TL arasında müşteri buluyor. Ayrıca lüks restaurant ya da bağ evleri için özel tasarlanan mangal fiyatları ise 500 TL’den başlıyor.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
31.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin