Demokrasi Müzesine büyük ilgi

Demokrasi Müzesine büyük ilgi

Gaziantep İstasyon Parkı içerisinde yer alan mevcut bir yapının içerisine kurulan "Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi" yapının fiziksel şartları ve vaziyet planı dikkate alınarak tasarlandı. Açılışı gerçekleştirilen müze her gün yüzlerce vatandaş tarafından ziyaret ediliyor. Dijital veriler ışığında hazırlanan müze 15 Temmuz hain darbe girişimini an ve an anlatıyor.

HAİN DARBE GİRİŞİMİ AN VE AN ANLATILIYOR

Türkiye'nin ilk demokrasi müzesi, Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi adıyla kuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in kuruluşuna öncülük ettiği müzede ziyaretçiler, yüzlerce telefon, tablet, televizyon ve güvenlik kamerası monitörü üzerinden darbe girişimi gecesi yaşananları izleyebilecek. Günümüz teknik olanaklarının kayıt altına aldığı bir toplumsal olayı belgelemesi açısından da bir ilk oluşturan müzede, darbe gecesi yaşananların kronolojik anlatısının yanı sıra, ziyaretçide "tanıklık" hissini yaratmak için de deneyim alanları tasarlandı. Müzede, TRT’deki korsan bildiri yayını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Face Time konuşmasının yer aldığı video yerleştirmesi, halkın selalar eşliğinde sokağa çıktığı anları yansıtan ışık ve ses yerleştirmesi yer alıyor. Gece yarısından sonra şiddetlenen direniş ve çatışmalar müzede önemli bir yer tutarken, bir başka bölümde ise ziyaretçiler, sanal gerçeklik teknolojisinin yardımıyla TRT’ye yapılan baskını ve korsan bildiri okutulması sırasında yaşananlara tanıklık etme imkanı bulacak.

VATANDAŞLARIN BÜYÜK BEĞENİSİNİ TOPLADI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan müze her gün yüzlerce vatandaş tarafından ziyaret ediliyor. Tankların köprüyü kapatmasından başlayarak darbenin bastırıldığına dair 16 Temmuz’da TBMM’de yapılan resmi açıklamaya kadarki süreci bir zaman çizgisi izlediğinde, kaydedilen görüntülerin farklı açılardan eşzamanlı ve ayrı cihazlar üzerinde gösterildiği bir sergileme tekniği kullanılan müzenin dış cephesine ise 15 Temmuz’da hayatını kaybeden şehitleri anmak amacıyla bütün şehitlerin isimlerinin yazıldığı bir anıt duvar yerleştirildi.

GÜNDEM
Bülent Öner
9.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin