DEPRESYONDAYIZ!

Gaziantep’te son yıllarda antidepresan kullanımında önemli artış görüldü. Deprasan kullanımında yaşanan artış ise uzmanlar tarafından tehlike olarak görülüyor.
DEPRESYONDAYIZ!

Gaziantep’te son yıllarda depresan türü ilaçların reçetelendirilmesi gözle görülür şekilde arttı. Toplumun önemli bölümünün depresan türü ilaç kullandığı dile getirilirken yaşanan bu durumun ise korkutucu boyutlara ulaştığı kaydediliyor. Depresan kullanımında ki en önemli etkenin ise stres olduğu kaydedilirken ilaç kullanımında toplumsal etkilerini de uzmanlar göz ardı etmiyorlar.

“BAŞVURULARIN ÖNEMLİ BÖLÜMÜNE “KAYGI” TEŞHİSİ KONULUYOR”

Özel Sevgi Hastanesi doktorlarından Uzman Psikolog Doktor Pınar Tümbaş, depresan türü ilaçlarda yaşanan artışın son yıllarda arttığını doğruladı. Tümbaş, ruhi hastalıkların başında kişilerde kaygı geldiğine dikkat çekerken depresan türü ilaç kullanan kişilerin genelde ilaç kullanmadan da uzman seanslarıyla rahatlayabileceklerine dikkat çekti. İlaç kullanımında ki artış karşısında sadece Gaziantep’i baz almanın doğru olmadığını da anlatan Tümbaş, “Depresan türü ilaç kullanımı sadece ülkemizde ve şehrimizde değil dünyanın tamamında artmış bir durumda. Sosyal dengelerin ve ekonomik durumlarında kişilerde depresan türü ilaç kullanımını artırdığını görüyoruz. Bazı hastalar daha tedavi başlamadan depresan ilaç yazmamızı istiyor. Biz hekimler bu tür ilaçların yazılması yerine terapilerle kişinin rahatlaması yönünde adımların daha doğru bir tedavi şekli olduğuna inanıyoruz” dedi.

RUHİ HASTALIKLARDA YAŞANAN ARTIŞIN NEDENLER

Bazı uzmanlar ise ruhi hastalıkların artmasını şu nedenlere bağlıyorlar;
“Ruhî hastalıkların sebepleri arasında bir biyolojik bir de psikolojik olanlar vardır. Hava kirliliği, çevre kirliliği, yediğimiz sağlıksız gıdalar nasıl ki bedenimizi ve genlerimizi etkiliyorsa, ruh sağlığımızı da aynı oranda etkileyebilir. Psikolojik faktörler ise genellikle ilk çocukluk dönemindeki yaşanan olaylardır. Çocukların anne babalarından erken yaşta ayrılması, işleri sebebiyle anne babaların çocuklarına yeteri kadar zaman ayıramaması, çocuğun evde ve küçük bir sosyal çevreyle kısıtlı kalması gibi daha birçok sebep çocukların ruhî açıdan dayanıksız yetişmesine sebep olur ve ruhî hastalıklara yakalanma riskini artırır. Sosyal faktörler de benzer şekilde ruhi hastalıkları artırmaktadır. Günümüzde sosyal olarak yalnız kalmak, yabancı bir çevrede, kalabalık bir şehirde yaşamak, fazla çalışmak, her an işini, sağlığını hatta hayatını kaybetme riski ile yaşamaya devam etmek, insanların ruhen yıpranmasına yeterde artar.”

İLAÇLAR DOKTOR TAVSİYESİYLE KULLANILMAZSA
NE GİBİ OLUMSUZ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKAR?

Antidepresan ilaçların başta kalp ritim problemi, karaciğer ve böbrekler üzerine etkileri, iştah artışı gibi birçok yan etkisi vardır. Ancak yan etkilerinden çekinerek ilaç kullanmaktan kaçınmamak gerekir. Bazı hastalarımızda ilacını önerildiğinden daha fazla kullanma eğilimi olmaktadır, bu da yanlıştır. İlaçlarla ilgili başka problem ise hastanın kendi ilaçlarını intihar amacıyla kullanılabilmesidir. Birçok başka ilaca göre bu girişimler daha zararsız atlatılabilse de zaman zaman alınan çok yüksek dozlarla ölümlerin görüldüğü vakalar da mevcuttur.

GÜNDEM
Bülent Öner
16.07.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin