Dev istihdam projesi

İŞ-KUR ile Gaziantep Bakırcılar Odası’nın düzenleyeceği bakırcılık kursu yoğun için...
Dev istihdam projesi

İŞ-KUR ile Gaziantep Bakırcılar Odası’nın düzenleyeceği bakırcılık kursu yoğun için mülakat yapılacak. Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, 100 kişinin katılacağı kursta başarılı olan kursiyerlerin istihdam edileceğini dile getirdi.

BÜYÜK İLGİ GÖREN KURSLARDA BAŞARILI OLANLAR İSTİHDAM EDİLİYOR

Son zamanlarda turizm amaçlı olarak tanıtılmaya çalışılan bakırcılık kursları, Gaziantepli vatandaşların yoğun ilgisini görüyor. Bakırcılar Odası’nın düzenlediği meslek edindirme kurslarına katılan ve çoğunluğu bayan olan kursiyerler, hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor. Proje ile ilgili bir açıklamada bulunan Gaziantep Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, bakırcılık kursunun yanında kalaycılık kursunu da eklediklerini belirterek şunları söyledi; “Bu ve benzeri projeleri 2008 yılından beri uyguluyoruz. Bakırcılık, kursunun yanına değişik mesleki kurslarda düzenliyoruz. Bizim bu kurslarımıza hem rağbet çok fazla hem de istihdam oranlarımız çok fazla. Buradaki kurslarımızda önemli oranda istihdam sağlıyoruz. Her iki kişiden birini istihdam ediyoruz. Bu nedenle bu meslek kurslarına çok önem vermek lazım.”

İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN ADIMLAR ATIYORUZ”

Devletin tek başına işsizliğin önüne geçemeyeceğini aktaran Açık, işsizliğin önlenmesinde meslek odalarının büyük rolü olduğunu kaydetti. Açık, “Devlet tek başına işsizliği önleyemez buna meslek odalarının da destek vermesi gerekiyor. Buraya başvuruda bulunan insanlarımız hem meslek öğreniyorlar hem aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Kursiyerlerimizin birçoğu bayanlardan oluşuyor. 150-200 kişilik bir başvuru var şu anda ama biz 100 kursiyer alacağız” dedi. Bakırcılık mesleğinin insanlık tarihine yansıyan bir meslek olduğunu bildiren Açık, “Bu mesleği kaçırmayalım. Bu mesleği çok iyi tanıtmamız gerekiyor. Bu bizim kültürümüz, tarihimiz. Bakırcılık insanlık tarihine yansıyan bir meslek. Dünyanın her yerinde bakırcılık var. Herkes doktor, mühendis olacak diye bir kaide yok. Bana dünyaya 10 defa gelsen ne olmak istersin diye sorsalar bakırcı olmak isterim. Eğer zanaatkarsan işini bilerek yapıyorsan aç kalmazsın” ifadelerini kullandı.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
19.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin