DİĞER BELEDİYELERİ KISKANDIRAN BAŞARI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi birçok projeyi değişik hibeler ile yaşama geçirdi. Büyükşehir Belediyesinin bu başarısı diğer belediyelerin yakın takibinde.
DİĞER BELEDİYELERİ KISKANDIRAN BAŞARI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, kent genelinde yaşama geçirilen çok sayıda projenin hibelerle hayat bulduğunu söyledi. Projelerde hibe fonların nasıl sağlandığına yönelik bugüne kadar başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda belediyenin kendilerinden görüş aldığını anlatan Cihan, başarıda en önemli faktörün Belediye Başkanı Fatma Şahin’in şahsının ve Ankara’daki iyi ilişkilerinin olduğunu anlattı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
GAZİANTEP BELEDİYESİNDEN GÖRÜŞ ALDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin bugüne kadar yaşama geçirdiği çok sayıda projede hibe finans sağladığına dikkat çeken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, bugüne kadar kente gelen çok sayıda belediye yetkilisinin hibe fonların nasıl kullanıldığı noktasında kendilerinden görüş aldığını açıkladı. Gaziantep belediyesinin hibe finanslar noktasında en büyük şansının Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olduğunu açıklayan Cihan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Belediyemizin hayata geçirdiği bazı önemli projelerde AB veya farklı noktaların hibe finansları sayesinde önemli noktaya geldi. Bu hibelerin nasıl kullanıldığına yönelik bugüne kadar başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda büyükşehir ve kent belediyesi buraya gelerek bizlerden bilgi aldılar. Gaziantep’in kalkınmasında ve gelişmesinde Başkanımız Fatma Şahin başta olmak üzere bizler ve tüm ekip arkadaşlarımız başarı odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

GASKİ’YE AB FONLARINDAN 71.8 MİLYON EURO’LUK HİBE

Altyapı sorunlarının çözümüne yönelik 5 önemli proje için yüzde yüz hibe olan AB fonu kullanacaklarını ifade eden GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, bu hibe için geçtiğimiz günlerde Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile İller Bankası arasında Avrupa Birliği finansmanlı proje anlaşması imzalandığını söyledi. Bu fonun yoğun mülteci göçüne maruz kalan Güneydoğu Anadolu Bölgesiyle ilgili olduğunu belirten Sönmezler, GASKİ’nin altyapı projelerini hibe ile gerçekleştirdiklerini belirtti. Toplam 71.8 milyon Euro’luk proje ile yürütülecek belediye altyapı çalışmaları arasında içme suyu şebekelerinin yapımı ve iyileştirilmesi; atık su şebekelerinin ve arıtma tesislerinin yanı sıra katı atık tesislerinin yapımı ve kapasitelerinin artırılmasının da yer aldığını belirten Sönmezler, bu hibe ile Karkamış İçmesuyu, Karkamış Kanalizasyon, Karkamış Atık su Arıtma Tesisi, Altınüzüm-Boğaziçi Kanalizasyon ve Altınüzüm-Boğaziçi-Yeşilyurt Atıksu Arıtma Tesisi projelerini gerçekleştireceklerini kaydetti. Sönmezler, ayrıca AB hibesi ile bu yıl içerisinde ihalelerinin yapılabileceğini belirtti. Bu kapsamda; 140.000.000 TL üzerinde bir finansmanın Gaziantep altyapısı için kullanılacağını ve geri ödemesinin olmayacağını söyleyen Sönmezler, Gaziantep’in diğer altyapı projeleri için de AB fonlarını kullanma girişimlerinin devam ettiğini ifade ederek, “İnşallah doğru kaynaklarla Gaziantep’in altyapı sorununu gidereceğiz” dedi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
9.02.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin