“Dil sorunu yaşanıyor”

“Dil sorunu yaşanıyor”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgın sürecinde gerekli donanıma sahip olamayan çocukların eğitime katılmasını göz ardı ettiğini dile getiren Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, bilgisayar, tablet, internet erişimi gibi teknik olanaklara sahip olmayan öğrencilerin, uzaktan eğitim sürecine aktif olarak katılamadığını belirtti.

“Yaşanan bu olumsuzluklardan en çok etkilenen kesimlerden biri de mülteci çocuklar. Zaten örgün eğitimde uyum sorunu ve birçok olumsuzluk yaşayan bu öğrenciler, uzaktan eğitim sürecinden en fazla olumsuz etkilenen kesim oldu. Mülteci çocukların birçoğunun evinde internet alt yapısı, bilgisayar ve benzeri araç ve gereç yok. Bazılarının televizyonu bile yok” şeklinde konuşan Parlakçı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Örgün eğitimde aşılamayan bu sorun uzaktan eğitimde de devam etti. Uzaktan eğitime baktığımızda mülteci çocuklara kendi anadillerinde destek verecek bir dil değişimi şıkkı ya da mülteci çocuklar için ayrı bir program açılmadı. Çocuklar uzaktan eğitime ulaşım sağlasalar bile dil sorunu ile kkarşılaşıyor. Özellikle ilkokulda birçok sınıf öğretmeni kendi öğrencisiyle iletişim kuramıyor. Örgün eğitimde kendi öğrencisiyle iletişim kuramayan bir öğretmen uzaktan eğitimde nasıl faydalı olacak? Pandemi sürecinde mülteci çocukların uzaktan eğitim alabilmeleri için dezavantajlı diğer çocuklarla birlikte başta internet, bilgisayar ve tablet gereksinimleri karşılanmalı. Uzaktan eğitimde dil sorunu olduğu için bu çocuklara kendi anadillerinde eğitim olanağı sağlanmalı. EBA’da bulunan içeriklerden faydalanabilmeleri için farklı dil seçeneğinin bulunması gerekir.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
26.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin