Dilenci operasyonları sürüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, kent genelinde dilencilere yönelik...
Dilenci operasyonları sürüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, kent genelinde dilencilere yönelik sürdürdüğü operasyonlar aralıksız bir şekilde sürüyor. Grand Otel kavşağında dilenen 2 kişiyi gözlem altına alan zabıta ekipleri dilenciler hakkında yasal işlem başlattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler dilencilerin yoğun olarak bulunduğu kavşaklarda ve yaya yoğun bölgelerde duygu sömürüsü yaparak vatandaşlardan para toplamaya çalışan dilencileri tek tek topladı. Zabıta Daire Başkanlığı yetkilileri, koordineli olarak dilencileri topladıktan sonra, kendilerine yaptıklarının doğru olmadığını, insanların duygularının sömürülmemesi gerektiğini anlattıklarını dile getirdiler. Günde ortalama 40 dilencinin yakalandığını ifade eden yetkililer bunların arasında komşu ülkelerden gelenlerin de bulunduğunu kaydettiler.

“DİLENDİRMEK DE SUÇ”

Dilenmenin Kabahatler Kanunu kapsamında suç olduğunu ve bununla ilgili işlem uygulandığını belirten yetkililer, şu sözlere dikkat çektiler; “Türk Ceza Kanunu’na göre ‘dilendirmek’ de suçtur. Emniyet Müdürlüğü ile koordine içinde, dilendiren kişiler için de adli işlem uygulanacak. Vatandaşlarımızdan tek istirhamımız, bu kişilere para vermesinler. Çünkü bir rant oluşturuyor. Dilenci bu hazır paraya alıştığı için hoşuna gidiyor. Çünkü emeksiz bir para. Bunun yerine, lütfen doğru insana, doğru zamanda, doğru yerde bu parayı verelim ve doğru insanın rahat etmesini sağlayalım. Gaziantep için ilgili kurumlarımızla koordine içerisinde çalışıyoruz. Her kurum, sorunun çözümüne destek vermek adına üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor.”

ÖZEL HABER
Fatih Çeliktürk
2.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin