DİSK suç duyurusunda bulundu

DİSK suç duyurusunda bulundu

DİSK Tekstil-İş Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, yetkili oldukları Güven Boya fabrikası yönetiminin, sendikaya karşı tutumu ve işçiler üzerinde kurduğu baskıya yönelik suç duyurusunda bulundu.

DİSK Tekstil Bölge Temsilciliği, Gaziantep OSB’de bulunan yetkili oldukları Güven Boya fabrikası yönetiminin, sendika karşı tutumu, ve işçiler üzerinde kurduğu baskıya yönelik suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunmadan önce Gaziantep Adliyesi önünde basın açıklaması yapan DİSK Tekstil, Güven Boya fabrikası yönetiminin, işçilerin sendikaya üye olmamaları için, e-devlet şifrelerinin alındığını, işçilere aileleri üzerinden baskı kurulduğunu söyledi. DİSK Tekstil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’in okuduğu açıklamaya Genel İş, KESK, EMEP, HDP, TİP, TKH, Emek Gençliği ve CHP Gençlik Kolları da katıldı.

DİSK KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAK

Gaziantep OSB’deki pek çok fabrikada işverenlerin, işçilerin sendikal örgütlenme özgürlüğüne müdahale ettiğini ve bunun suç olduğunu dile getiren Türkmen, Güven Boya fabrikası yönetiminin işçiler üzerinde kurduğu baskıya değindi. Türkmen, “Bu fabrikalardan biri de, sendikamızın örgütlü olduğu Gaziantep Güven Boya İplik Fabrikasıdır. Sendikal örgütlülüğe engel olmak için, daha önce işyeri sendika temsilcileri dahil çok sayıda işçinin işten atıldığı, ayrımcılık, mobbing, hak gasbı vb. pek çok baskının yaşandığı fabrikada, işçilerin yasal haklarına, sendikal hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmiyor. Patronları demokrat olmakla, emeğe ve işçi haklarına saygılı olmakla övünen Güven Boya’da fabrika müdürü tarafından işçilerin en temel yasal ve anayasal hakları dahi ayaklar altına alınıyor. Fabrika müdürü Mehmet Aydemir, sendikasız işçilerin ve işe yeni alınan işçilerin sendikaya üye olmalarını engellemek için e-devlet şifrelerini alıyor. E-devlet şifresini değiştiren işçiler anında çağrılıp baskıyla ve tehditle şifreleri yeniden alınıyor. Sendikasız işçilere her ay düzenli olarak yasa dışı ve kayıt dışı bir şekilde elden para verme ve borçlandırma gibi yöntemlere de başvuran fabrika yönetimi, sadece bunlarla da yetinmeyip, sendikamıza yeni üye olan ve tüm baskılara rağmen istifa etmeyen işçilerin ailelerine kadar baskı uygulamaktadır. En son geçtiğimiz hafta sendikamıza yeni üye olan ve tüm baskılara rağmen istifa etmeyen genç bir işçi arkadaşımız işten atılmak istenmiş, ancak fabrikadaki işçi arkadaşlarımızın sendikamızla birlikte ortaya koyduğu direniş ve mücadele sayesinde bu arkadaşımız işe tekrar alınmıştır” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
10.09.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin