Diyaliz hastası artıyor

Diyaliz hastası artıyor

Gaziantep genelinde bin 600’ün üzerinde hemodiyaliz hastasının var olduğunu ifade eden Gaziantep Böbrek Nakli ve Hemodiyaliz Hastalıkları Derneği başkanı Mehmet Yalçın, hemodiyaliz hastalarının zor durumda olduklarını söyledi.

Derneğe ortalama 600 kayıtlı üyenin bulunduğunu ifadelerine ekleyen Mehmet Yalçın, “Gaziantep genelinde ikamet eden bin 500’ün üzerinde diyaliz hastası bulunduğunu biliyoruz. Bu hastalardan 600’ü derneğimize kayıtlı bulunuyor. Gaziantep’te her gün yüzlerce hemodiyaliz hatası diyaliz merkezlerine gidiyor. Hemodiyaliz hastalarının diyaliz tedavilerinin oldukça külfetli olduğunu ve ülkemizde her geçen gün hemodiyaliz hastalarının sayısının arttığını görüyoruz. Bu noktada hemodiyaliz hastalarına çare olunması açısından organ bağışının teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“ORGAN BAĞIŞINDA DUYARLI OLMALIYIZ”

Diyaliz tedavisi böbrek hastaları için kesin bir çözüm olmadığını dile getiren Yalçın, “Bir hemodiyaliz hastası haftada üç gün diyalize gidiyor. Diyalize giren hastalar hem fiziksel olarak yıpranıyoruz. Diyalize giren birçok hastada kemik erimesi başta olmak üzere bazı sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Makinenin kalbe zarar veriyor, vücuttaki damarlar zamanla tükeniyor. Damar tükenince başka bir damar yolu açılarak diyaliz tedavisi devam ediyor. Vatandaşların organ bağışı noktasında daha duyarlı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Zeynep Keskin
1.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin