“Doğu Ghouta’da insalık dramı yaşanıyor”

“Doğu Ghouta’da insalık dramı yaşanıyor”

Syrian American Medical Society Derneği Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz kalmıyor. Faaliyetlerine Gaziantep’te de sürdüren dernek tarafından yapılan açıklamada Şam’a yakın Doğu Ghouta’da 400 bin sivilin sağlık koşulları dahil her konuda rejim güçleri tarafından abluka altında insanlık dramına sahne olduğunu dile getirildi.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Syrian American Medical Society Derneği olarak 1998 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Suriye kökenli doktorlar tarafından kurulmuştur. Derneğimiz kar amacı gütmeyen insani yardım kuruluşudur. Kuruluşumuzda çalışma alanımız tıp eğitimi alan öğrencilerin ve sağlık personellerinin eğitimi yönünden desteklenmesi iken Suriye'de savaşın başlamasıyla savaştan olumsuz etkilenen ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyan sivillere yönelik tıbbi yardımın ulaşamadığı yerlere ulaştırmak amacıyla çalışmalar yapmaya başladık. Suriye içerisinde İdlip, Halep, Hama, Kuzey Humus ve Güney Suriye, Şam çevresindeki köylere hastane inşası, mobil sağlık ekiplerinin desteklenmesi, medikal ekipmanlar, ilaç ve buna benzer tıbbi destekleri tüm taraflardan bağımsız olarak gerçekleştirmekteyiz. Aynı zamanda Reyhanlı’da, Sağlık Bakanlığı'nın izni ile kurulmuş El Amel Hastanesi'nin tıbbi ekipmanları deneğimiz tarafından karşılanmıştır. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve AFAD ile ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Dernek olarak yaklaşık 5 yıldır devam eden insanlık dışı uygulamanın sona erdirilmesi ve bu konuda kamuoyu çalışmalarımız halen devam etmektedir. Bölgede yaşamını idame ettirmeye çalışan sivillere zorunlu olan yiyecek ve tıbbi malzemelerin ulaştırılmasını sağlamak. Doğu Ghouta, Şam yakınlarında yaklaşık 4 yıldır Suriye Arap Cumhuriyeti ablukası altında bulunan bir bölgedir.  Bölgede 400 bine yakın sivil yaklaşık 5 yıldır abluka altında hayatta kalma mücadelesi veriyor” denildi.

“ABLUKA HALEN SÜRÜYOR”

Dernek tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bölgede hakimiyet karşıt güçlerin elinde ve devlet kontrolü ele geçirmek istemektedir, bu sebeple bölgede sıkışıp kalan masum sivillerin hayati hiçe sayılarak bir çoğu ölüme terk edildi ya da bomba saldırılarıyla öldürüldüler. Abluka ise tüm şiddeti ile devam etmektedir. Halen 600 sivil acil tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır.  Hasta olan birçok kişi evlerinde ölümü beklemektedir. Son bir kaç ay içerisinde devam eden abluka ve yetersiz sağlık koşulları sebebiyle 17 kişi hayatını kaybetmiştir.  Çocuklar yeterli besine erişemedikleri için gelişim geriliği sorunu ile karsı karşıyalar. Geçen seneye kadar yiyecek ve ilaç yardımları toprak altında kazılmış olan tüneller aracılığı ile gönderilmekteydi. Ancak tüneller geçen yıl itibariyle devlet güçleri tarafından kapatıldı. Şu anda devlet sadece sınırlı sayıda yiyecek ve ilacın bölgeye Birleşmiş Milletler aracılığı ile gönderilmesine izin verilmektedir. Ancak gönderilen malzemeler nüfusun sadece % 10’na yetecek miktarına tekabül etmektedir. Gecen hafta içerisinde SAMS, Suriye Kızılay’ı ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin baskısı ile ciddi tıbbi müdahale ihtiyacı olan 29 kişi bölgeden tahliye edildi. Abluka devam etmekte, kadınlar ve çocuklar ölüme terk edilmiş halde hayatta kalabilme savaşı vermektedirler.”

GÜNDEM
Bülent Öner
7.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin