Dolar Zincirli Bedesteni vurdu!

Dolar Zincirli Bedesteni vurdu!

Dolardaki dengesiz iniş kalkış tüm piyasayı olumsuz etkilediği gibi, Zincirli Bedesteni de çöle çevirdi. Yabancı turistten ziyade, yerli turist ağırlıklı satış yapan bedesten esnafı doların yükselmesiyle birlikte satış yapamaz hale geldi.

Hindistan ve Ukrayna başta olmak üzere dünyanın 20’ye yakın ülkesinden ithalat yaparak aldıkları ürünleri burada satışa çıkaran esnaf, dolardaki artıştan tedirgin.

Bundan bir ay evvel 3.80 TL’ye mal edilen bir ürünün şu an 5 TL civarına gelmesi alım maliyetini yükseltiyor. Esnaf, fiyattaki artışı müşteriye yansıtmak zorunda olduklarını, aksi takdirde büyük bir zarara uğrayacaklarını, yansıttıklarında ise müşterinin ürünü almadığını belirtirken, turistlerin gelip, gezip, bakıp, fiyatını öğrendikten sonra da almaktan vazgeçip gittiğinden, neredeyse siftahsız dükkan kapatacak hale gelmiş durumda.

Şehrimizin tarihi ve turistik değerlerinden Zincirli Bedesten, turizme açıldığı günden bu yana ilk kez bu kadar ekonomiden etkilendi.
Dolardaki inip yükselmeyi tezgahında ve vitrininde anında hisseden bedesten esnafı, bu belirsizlikten çok tedirgin.

Dünyanın 20’ye yakın ülkesinden getirttikleri ürünleri tezgah ve vitrinlerinde teşhir eden esnaf, tüm alımlarının dolar üzerine endeksli olduğunu ve anında fiyatlara işlendiğini belirtiyor.

Bu nedenle çok küçük bir artış dahi olsa mecburen etiketlere ekleme yapmak zorunda olduklarını, bunun da müşteriye derhal yansıdığından alışverişi eksi olarak etkilediğini söylüyorlar.

İPEK ŞALLAR HİNDİSTAN’DAN, TAŞLAR BREZİLYA VE URUGUAY’DAN

İpek şaldan yüzüğe, kolonyadan tespihe kadar yüzlerce ürünün teşhir edildiği Zincirli Bedestende her ürün ayrı bir ülkeden geliyor.
İpek dokumacılığının Hindastan’da daha gelişmiş ve maliyetinin daha düşük olduğunu belirten esnaf, tezgahlarındaki ipek şalların Hindistan geldiğini, ayrıca vitrinlerinde bulunan taşların Uruguay ve Brezilya’dan getirtildiğini söyledi.

Zincirli Bedestende gümüş ve üzerinde taş olan bir yüzük, doların yükselmesiyle birlikte 200-250 TL civarında satışa sunuluyor.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
4.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin