DOLARA KARŞI TEK YÜREK

DOLARA KARŞI TEK YÜREK

Ülkenin ekonomik olarak kaosa sürüklenmesini önlemek için tüm yurtta seferberlik başladı. Herkesin gücü nispetinde yaptığı dolar bozdurma kampanyasında olumlu, güzel ve yüzleri güldüren gelişmeler yaşanıyor.

Son günlerde özellikle ABD’nin Türkiye ekonomisini çıkmaza sürüklemek için dolar üzerinden ülkemize yüklenmesi ile birlikte tüm halk adeta seferber olarak dolar bozdurma kampanyasını çılgınlığa çevirme boyutuna getirdi.

En alt tabakadan üst tabakaya kadar çeşitli yöntemlerle dolar bozdurmaya özendirilme yapılırken, bazı vatandaşların kızgınlığını dolar yakarak göstermesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Son bir hafta içerisinde dolar üzerinden ülke ekonomisine ağır yüklenmeler başlayınca, vatandaş devleti çaresiz ve yalnız bırakmadı. En küçük esnafından en üst iş adamına kadar dolar bozdurma işlemlerinin yapılmasının yanı sıra bazı vatandaşların örnek teşkil edecek davranışlarda bulunması ise yüzleri güldürdü.

BERBERLER BİLE KAMPANYA BAŞLATTI

Küçük esnaf denilen kesimden başlayarak herkesin adeta seferberlik ilan edercesine elini taşın altına koyması yurtta milli birlik ruhunu ateşledi. Bazı berberler işyerlerinin camına “Dolarını bozdurana, bedava tıraş” afişi asarken, birçok otel “dolarını bozdurana üç gün tatil” gibisinden kampanyalarla hükümetin dolar bozdurma kampanyasına destek verdi.

BANKALARDAN MESAJ

Ticari kesimin dışında birçok banka da müşterilerine hitap eder şekilde “dövizle işi olmayan bozdursun” çağrısı yaptı.
İş Bankası Genel Müdürünün “Dövizle işi olmayan vatandaşlar lütfen TL kullansın. Mesela Ayşe teyze’nin dolarla ne işi var?” şeklindeki mesaj veren açıklamasının ardından diğer bankalar da aynı hassasiyetle davranarak hükümetin döviz politikasına destek olarak, aynı safta yer aldı.

DİNİ KESİMDEN DE DESTEK

Dolar kuruna yapılan operasyon sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu bir ekonomik savaş diyerek dolar bozdurma çağrısı üzerine çok sayıda vatandaş ellerindeki dövizlerini bozdurmaya başladı. Dikkat çeken başka bir açıklama Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sifil'den geldi. Şuan yaşadıklarımızı İstiklal savaşına benzeten Sifil, elinde altını ve doları olanların bozdurup TL'ye çevirmesinin farz olduğunu söyledi.

İŞADAMLARINDAN DA DESTEK

Hükümetin çağrısına işadamları da ses vererek milyon bazında dolar bozdurdu. Bazı işadamlarının doları bozdurduktan sonra “Bize dolar değil, vatan lazım” açıklaması yapmaları ise yüz güldüren açıklamalar olarak tarihe geçti.

DÖVİZ BÜROLARI ÖNÜNDE KUYRUK

Hükümetin üzerine ekonomiyi çökertmek adına döviz üzerinden oynanan oyuna dur demek için Gaziantep’te vatandaşlar döviz bürolarına akın etti. Bazılarının kızgınlıkla dolar yakmasını da eleştirilirken “Bu iş dolar yakmakla olmaz, dolar yakan kendi kişisel ekonomisine zarar verdiği gibi, devletine de yardımcı olamamış olur. Bunun yolu doları yakmaktan değil, doları bozdurmaktan geçer. İşte bu nedenle kimse yatırımını dolara yapmamalı, dolarını bozdurarak devletinin yanında olmalı, devletine sahip çıkmalı” diye görüşlerini dile getirdiler.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
14.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin