Dolardaki artış elektronikçileri vurdu

Dolardaki artış elektronikçileri vurdu

Gaziantep Elektronikçiler Odası Başkanı Mehmet Kaplan, dolar kurunda yaşanan artış karşısında televizyon kumandalarının dolar kuru bazında 3 lira 25 kuruşa aldıkları ve 3 lira 50 kuruşa sattıklarını anlattı. Esnafın yaşadığı sıkıntıların her geçen gün arttığına dikkat çeken Kaplan, dolar kurunda yaşanan artış karşısında acil önlemlerin alınması gerektiğini anlattı.

“ELEKTRONİK ÜRÜNLERDE KULLAN AT DÖNEMİ BAŞLADI”

Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kaplan, tüketicilerin elektronik ürünlerde uzak doğu ülkelerinden ithal edilen ucuz ürünleri tercih ettiğini söyledi. Bu ürünlerin kısa sürede bozulduğunu dile getiren Kaplan, bozulan ürünlerin ucuz olduğu için çöpe atıldığını yerine ise yenisinin satın alındığına dikkat çekti. Elektronik sektörü Çin, Tayvan ve Vietnam’da üretilip Türkiye’ye ithal edilen ürünlerden dertli. Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kaplan, “Uzak Doğu ülkelerinden kontrolsüzce Türkiye’ye gelen ürünler, ekonomik ömrünü dolduramıyor. Bu da hem ülke ekonomisine hem kullanıcıların cebine zarar veriyor” dedi.

“TÜKETİCİLERİMİZ UCUZ ÜRÜNLERE YÖNELDİLER”

Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kaplan, Çin ve Tayvan gibi ülkelerden ithal edilen kimi ürünlerin ekonomik ömrünü dolduramadığından, ülke ekonomisine ve kullanıcıların cebine zarar verdiğinden yakınıyor. Bu uygulamaya karşı olduklarını belirterek, “Biz ürünlerimizin, bundan 8-9 sene evvel imal ettiğimiz ürünlerimizin dahi ardındayız. Ama ucuz, kaliteli olmayan ürünlerde bunu yapma imkânı yok. Maalesef ucuz ve kaliteli olmayan ürünlerle ilgili şikâyet çok. Hatta kimi şikâyetler sektöre zarar verecek noktalara geliyor. Tabii biz, kaliteli ürünler yapmaya devam edeceğiz ama birtakım yasal önlemlerin alınması gerektiği, kalite standartlarının belirlenip uygulanması gerektiği de ortada. ” dedi.

“SURİYELİ SIĞINMACILARIN AÇTIĞI İŞYERİ SAYISINDA ARTIŞ VAR”

Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kaplan, Suriyeli sığınmacılara ait bugün itibariyle 200’ün üzerinde kayıt dışı işyerinin bulunduğunu açıkladı. Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin önemli bölümünün anladığı iş koluna uygun şekilde işyeri açtıklarına dikkat çeken Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kaplan, “Şehrimize yerleşen Suriyeli sığınmacıların önemli bölümü kısa sürede işyeri sahibi oldu. El atmadıkları bir bizim sektör kalmıştı o da oldu. Şu an kayıt dışı çalışan 100’ün üzerinde Suriyeli sığınmacılara ait işyeri bulunuyor. Bu işyerlerini kontrol altında tutuyoruz ama yaptırım gücümüz yok” şeklinde konuştu.

“ESNAF TEMİRCİLİĞE BAŞLADI, DURUM İYİ DEĞİL”

Elektronikçi esnafının son birkaç yıldır basit tamiratların ötesinde iş yapamadıklarını anlatan Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kaplan, “Esnafımız iş yapamıyor. Bunun üzerine birde Suriyeli sığınmacıların sektörümüze yönelik açtıkları dükkanlar bizi neredeyse bitirme noktasına geldi. Bize gelen şikayetlerde Suriyeli sığınmacıların ucuz iş yaptıkları ve gelişi güzel uzmanlık alanları olmamasına rağmen iş yaptıkları yönünde. Bu konuda yetkililerin bu tür işyerleri hakkında bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
15.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin