Domatesin kilosu 3 lira oldu

Domatesin kilosu 3 lira oldu

1 Kasım'dan itibaren Türkiye'den Rusya Tarım Bakanlığı'nın belirlediği miktarlarda domates ithal edilmesini onaylamıştı. Ancak bu durum Türk pazarlarındaki domates fiyatları etkiledi. Fiyatlar hızla yükseldi. Pazarda geçen hafta kilosu 1 ile 1,5 arasında satılan domatesin kilosu 3 liraya kadar çıktı.

Üreticinin tarladan 1 liraya satmakta zorlandığı domatesin 3 ila 4 liraya satılması vatandaşın tepkisine sebep oldu. Pazarcı esnafı, domates ihracatının artması ve mevsiminin geçmesinin fiyatları yükselmesi tepkilere neden oluyor. Domatesin halde 1 lira olduğunu belirten pazarcı esnafı, “Yarın domatesin kilosu daha da artacaktır. Tarla domatesi bitti. Artık sadece Antalya'dan domates geliyor. Çeri domatesi 5 lira, diğer domates 3 lira oldu. Bir birleriyle yarışıyorlar. Vatandaş 3 lira deyince bırakıp gidiyor. İhracat olduğu sürece bu fiyatlar artacaktır. Bugün 3 lira ise 2 gün sonra 5 lira olacak. Artık vatandaş ıspanak, brokoli, pırasa, kelem gibi sebzelere yöneliyor. Patlıcan, fasulye, dolma gibi sebzeler ise lüks oldu. Ama eskiden böyle değildi. Her şey mevsiminde yeniyordu. Kimse fiyatlar artıyor diye kızmasın” şeklinde konuştular.

EKONOMİ
Zeynep Keskin
31.10.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin