Domotex Turkey’e yoğun ilgi

Domotex Turkey’e yoğun ilgi

Gaziantep’te açılan Domotex Turkey Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı 8.179 profesyonel ziyaretçi tarafından fuar süresince ziyaret edildi.

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde 23-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında açılan DomotexTurkey Gaziantep Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı sona erdi. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Halıcılar Odası (GHO) ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık işbirliğiyle gerçekleşecek fuara, 160 yerli, 32 yabancı halı firmasının stand açtığı fuar yurt içi ve yurt dışından adeta ziyaretçi akınına uğradı. 8.179 profesyonel ziyaretçi tarafından ziyaret edilen fuarın dört gün süre ile önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yaptığı da firma yetkilileri tarafından ifade edildi. Domotex Turkey’de halı ve zemin kaplamalarının yanı sıra kilim, tekstil yer döşemeleri, elastik yer döşemeleri, laminant, ahşap ve parke, tekstil makinesi ve aksesuarları, lifler, iplikler ve tekstil ürünleri alıcılarla buluşturuldu. 2015 yılını 1 milyar 384 milyon 35 bin dolarlık ihracatla kapatan halı sektörü 2016 yılının ilk dört ayında ise 421 milyon 634 bin dolarlık ihracatla sektörel gücünü ortaya koyuyor. Fuarla ilgili genel değerlendirme yapan GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan katılımcılara teşekkür ederken “Bu yıl Gaziantep'te üçüncü kez gerçekleştirilen Domotex Turkey başarıyla tamamlanmıştır. Fuarın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fuar organizatörlerinden aldığımız bilgilere göre fuar süresince beklenenin üzerinde bir katılım gerçekleşmiş normal ziyaretçilerin yanı sıra 8.179 profesyonel ziyaretçi fuarda yer alan stantları ziyaret etmiştir. Bu yıl Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere yaklaşık 34 ülkeden konukları ağırladığımız fuar Gaziantep'te birçok sektör içinde önemli bir katma değer oluşturdu” dedi.
2023 HEDEFİMİZİ BAŞARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Dünyanın halı üretim merkezi olan Gaziantep’in 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmalarına ara vermeden devam ettiğine de dikkat çeken Kaplan, “Sektör olarak ortaya koyduğumuz 2023 hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik yapılan yatırım ve makine parkurlarının yenilenmesi sonucu üretim kapasitemiz 350 milyon m2’ye ulaştı. Elbette ürettiğimizi satmak zorundayız. Fuarlarda bunun için en önemli organizasyonlar. Genel olarak yurt dışında sektörümüzle ilgili dünyanın neresinde olursa olsun açılan halı fuarlarına firmalarımızla birlikte katılıyoruz. Ama Gaziantep'te gerçekleştirdiğimiz bu fuar birçok konuda önem taşıyor. Birincisi halı üretim üssü konumundaki Gaziantep bu fuarla ihracatını daha çok arttırmayı hedefliyor. Üreticilerimiz yapılan ciddi yatırımlar yanında AR-GE ve İnovasyon’a da önem vererek sektörel gelişimlerini sürdürmektedir. Diğer taraftan halı üretim merkezi Gaziantep aynı zamanda halı modasının da belirlenmesinde önemli aktörler arasında yer almaya başlamış, önümüzdeki süreçte ise modanın da belirleyicisi konumuna gelecektir. Tek hedefimiz ürünlerimizi dünya pazarlarında hak ettiği değerlerle pazarlamaktır. 2023 hedeflerini yakalayabilmek için yürüttüğümüz çalışmalarımıza ilk günkü heyecanla devam edeceğiz ” ifadelerinde bulundu.
FUAR GAZİANTEP’TE SİNERJİ OLUŞTURDU
Domotex Turkey Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’nın sadece halı sektörü için değil Gaziantep'te turizm sektöründe de önemli oranda bir hareketlilik oluşturduğuna dikkat çeken GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan “Hizmet sektörümüz için can suyu niteliği taşıyan fuar süresince gerek konaklama gerekse diğer sektörlerde önemli hareketlilik olduğu yönünde bilgiler aldık. Elbette bugünkü konumu ve ölçüleriyle mevcut fuarımız yeterli değildir. Önümüzdeki süreçte yeni fuar ve fuar alanıyla ilgili gerçekleştirilecek olan çalışmalara birlik olarak bizlerde gerekli desteği vereceğiz. Fuarımızın başarılı geçmesinde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

GÜNDEM
Haber Merkezi
27.05.2016

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin