Dona karşı duyarlı olun!

Dona karşı duyarlı olun!

Sıcaklıklardaki aşırı düşüş nedeniyle su sayaçları, tesisatları ve tatlı su çeşmelerinin donma riskine karşı vatandaşlar, gerekli tedbirleri alma konusunda uyarıldı Don riskine karşı, soğuk havalarda çeşmelerin kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması öneriliyor. GASKİ yetkilileri su abonelerine duyarlılık göstermelerini istediler.

Sıcaklıklarda yaşanacak aşırı düşüş nedeniyle su sayaçları, tesisatları ve tatlı su çeşmelerinin donma riskine karşı vatandaşlar, gerekli tedbirleri alma konusunda uyarıldı.  Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri  Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Meteorolojinin tahminleri doğrultusunda bu hafta sıcaklıklarda yaşanacak aşırı düşüş nedeniyle abonelerin sayaçlarını, tesisatlarını ve tatlı su çeşmelerini iyi korumaları gerektiği belirtildi. Havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde abone şube yolları, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon borularının, soğuğa karşı yalıtımlı olmadıkları için suyun kullanılmadığı zamanlarda donduğu ifade edilen açıklamada, "Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, abone şube yolu ve kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenecektir" ifadeleri kullanıldı.

DONAN TESİSATA SICAK SU İLE MÜDAHALE ETMEYİN

Açıklamada, donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılmasının, musluk ve su borularının patlamasına, hasarın artmasına sebebiyet verdiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda, sokaklardaki çeşmelerin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Kış aylarında sayaçların korunması için; sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının ve tesisatın kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir."
AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
31.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin