Düşen faiz oranlarına rağmen artıyor

Düşen faiz oranlarına rağmen artıyor

Merkez Bankasının faiz indirimi kararının ardından kamu bankaları, konut kredilerinde faiz oranını 0,99’a düşürdü. Faizlerin düşmesinin ardından ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, kamu bankalarına akın ettiler. Kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte inşaat firmaları, konut fiyatlarında artış yaptılar.

Türkiye’de döviz kurunda meydana gelen dalgalanmanın etkisi ile ekonomik sıkıntılar yaşanmış, başta inşaat sektörü olmak üzere pek çok sektör bu dalgalanmadan payını almıştı. Merkez Bankasının geçtiğimiz yıl faizleri artırması ile birlikte inşaat sektöründe büyük bir durgunluk başlamıştı. Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle maliyetlerin artması, sektörü derinden sarsmıştı. Maliyet artışlarına rağmen konut fiyatları aynı düzeyde kalmıştı.

Sıkıntılı geçen yılın ardından Merkez Bankası faiz oranlarında indirime gitmişti. Merkez Bankasının indirim kararının ardından kamuya ait bankalar, konut kredisinde faiz oranlarını 0,99’a indirdiler. Kredi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte ev sahibi olmak isteyen çok sayıda vatandaş, kamu bankalarına giderek kredilerden faydalanmak için başvuru yaptılar. Konut kredisinden faydalanmak için başvuru yapan vatandaşların sayısı her geçen gün artarken, konut fiyatlarında da artışlar yaşandığı belirtildi.

Kredi faizlerinin geri çekilmesi üzerine harekete geçen inşaat firmaları, konut fiyatlarında artış yaptılar. Geçtiğimiz yıldan bu yana yaşanan ekonomik sıkıntılar, maliyet artışları nedeniyle konut fiyatlarında artışa gitmeyen firmalar, kredi imkanlarının uygun düzeye çekilmesi ile birlikte konut fiyatlarını artırdılar. Konut almak isteyen bazı vatandaşlar, artışlar nedeniyle konut alma fikrini ertelerken, konut fiyatlarının artırılmasına tepki gösterdiler. İnşaat sektörü temsilcileri ise maliyet artışlarının neden olduğu zararları tolere etmek için büyük bir çaba gösterdiklerini, kredi oranlarının uygun düzeye inmesi ile birlikte bunu konut fiyatlarına yansıttıklarını söylediler.

GÜNDEM
Bülent Öner
4.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin