ECZACILARA KORUMA KALKANI!

Gaziantep’te faaliyet gösteren eczacılar koronavirüs tedbirleri kapsamında kendilerini koruma altına aldılar.
ECZACILARA KORUMA KALKANI!

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, Korona Virüs vakaları nedeniyle sağlık hizmeti sunan eczanelerin tehlike altında olduğunu belirtti. Korona Virüs sonucu hayatını kaybeden ilk hastanın eczacı olduğunu hatırlatan Demirci, eczanelerde çalışanların ve hastaların sağlığının korunması için bir dizi önlemler alınacağını söyledi. Demirci, eczacıların hasta ve hasta yakınlarıyla aralarına koruma kalkanı olarak cam bölme yaptırıldığını açıkladı.

ECZANELERE BAŞVURU ORANI ARTTI

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “Virüse karşı çeşitli tedbirler alınması ile ilgili çalışıyoruz. Şu anda kendi eczanemde oluşturduğum cam banko arkasından vatandaşlara ilaçları veriyoruz. Eczaneler, hastaların uğramadıkları bir alanmış gibi görünüyor ancak hastalıkla ilgili en fazla temasın olduğu alanlarda bir tanesi. Geniş olmayan alana sahip eczanelere insanlarımız ilaç almak amacıyla geliyorlar. Her gün 1,5 milyon insan eczanelere giriyorlar. Salgın nedeniyle insanların eczanelere başvuru oranı daha da arttı. Bunların daha dikkate alınması gerekiyor, eczanelerin sağlık hizmeti sunan alanlar oldukları unutulmamalı” diye konuştu.

ECZANELER DEZENFEKTE EDİLMEYE BAŞLANDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Demirci, “Eczanelerin Korona Virüse karşın dezenfektasyonunun yapılacağını söyledi. Eczacıların kendi alanlarını dezenfekte etmelerini de öneriyoruz. Diğer yandan vatandaşların da dikkatli olmaları gerekiyor. Bir metre kuralına uygun hareket etmeleri gerekiyor ancak buna uyulmuyor” dedi. Sağlık hizmeti sunulan eczanelerde çalışan eczacıların ve vatandaşların sağlığını korumak için bir dizi tedbir alınacağını söyleyen Demirci, “Eczanelerde korona virüse karşın bir takım tedbirlerin alınması ile ilgili düşüncelerimiz var. Bankalarda olduğu gibi eczanelerde belirli sayıda insanın girişi sağlanabilir. Bankalarda sırayla alım yapılıyor, bu yönde bir karar alınabilir. Hastaların sağlığı açısından eczanelerin güvenliğine dikkat edilmesi gerekiyor. Hastalar bilindiği üzere Aile Sağlığı Merkezlerine gitmeden raporlu ilaçlarını eczanelerden alabiliyorlar. Bu da eczanelerde yoğunluğu ve eczanelerde geçirilen sürenin daha da artmasına neden oldu. Oldukça sıkıntılı bir süreçteyiz. Bunun dışında cam banko arkasından satış yapmalarını, eczanelerin dezenfekte edilmesi ve hastaların bir metre kuralına uymasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunları yapmaya çalışıyoruz. Hem bizler hem de hastalar büyük risk altında bulunuyorlar” şeklinde görüş belirtti.

MASKE VE ELDİVEN SATIŞLARINDA SINIRLAMAYA GİDİLİYOR

Eczanelerde maske ve eldiven satışı yapıldığını kaydeden Demirci, “Korona Virüs vakaları nedeniyle maske ve eldiven noktasında büyük sorunlar ortaya çıktı. Bu ürünlerin satışlarında sınırlamaya gidiliyor. Eczaneler dışında kalan alanlarda maske satılmayacak gibi görünüyor. Alınacak kararın doğru olduğunu düşünüyoruz. Böylelikle fahiş fiyat ve karaborsa sorunu ortadan kalkacaktır. Bu süre içerisinde eczaneler tarafından tıbbi ürünlerin satılmasını önemli buluyoruz” diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
20.03.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin