Eğitim-Sen bakanlığa başvurdu

Eğitim-Sen bakanlığa başvurdu

KESK Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, öğretmen atama ve yer değişikliklerinin önüne geçmek için bakanlığa başvurulduğunu açıkladı.

“Bilindiği gibi 19.06.2020 günlü, 31160 sayılı Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Bu değişikle  belleticilik, destekleme ve yetiştirme kursları, projeler, lisansüstü eğitim, akademik çalışmalar, eTwining ve patent, faydalı model, tasarım tescili çalışmalarından dolayı öğretmenlere hizmet puan verilmesine olanak sağlandı” şeklinde açıklama yapan KESK Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“2020 yılı yer değiştirme işlemlerinin hemen öncesinde yapılan bu değişikliğe sendikamız ve bir sendika daha yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a dava açtı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Öğretmenlerin 2020 Yılı Yer Değiştirme Takvimi’ne göre yer değiştirme işlemleri ise 20 Temmuz 2020-10 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Bu bağlamda anılan davalarda olası bir yürütmeyi durdurma kararının söz konusu yer değiştirme işlemlerinden sonra verilmesi halinde ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde söz konusu yönetmelik değişikliğinden önce 2020 yılı yer değiştirme döneminde yer değiştirme için plan yapan, aile ve iş düzenini ayarlayan, ancak söz konusu yönetmelik değişikliğiyle mağdur olan on binlerce öğretmen  vardır. Bu konuda 2020 yılı yer değiştirme işlemlerinin hemen öncesinde söz konusu yönetmelik değişikliğini yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğu açıktır. Bu nedenle söz konusu sorunların çözümü için 19.06.2020 günlü, 31160 sayılı Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik değişikliğinin uygulanması söz konusu davalarda yürütmeyi durdurma istemi hakkında Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndaki itiraz sürecinin sonuna kadar ertelenmesi için bakanlığa başvurduk.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
3.07.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin