EKMEĞİ ZAMLI YİYORUZ!

Gaziantep’te ekmek ürünlerine yönelik yapılan zam kararı uygulanmaya başladı
EKMEĞİ ZAMLI YİYORUZ!

Gaziantep’te ekmeğe yine zam geldi. Geçtiğimiz aylarda 70 kuruştan 75 kuruşa yükseltilen pide fiyatı şimdi de 1 lira oldu. 200 gramlık somun ekmeğin fiyatı ise 1 lira 25 kuruş oldu. Ekmekte alınan zam kararı ardından pide fırınlarında ekmek dünden itibaren 1 liradan satılmaya başlandı.

TOPLANTIDAN ZAM KARARI ÇIKMIŞTI

Gaziantep’te ekmeğe yine zam geldi. Geçtiğimiz aylarda 70 kuruştan 75 kuruşa yükseltilen pide fiyatı şimdi de 1 lira oldu. 200 gramlık somun ekmeğin fiyatı ise 1 lira 25 kuruş oldu. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, İl Gıda ve Tarım Müdürü Mehmet Karayılan, İl Ticaret Müdürü Bilal Yazıcı, TMO Şube Müdürü Cemil Doğan, Uncular Dernek Başkanı Erhan Özmen, Somuncular Oda Başkanı Mehmet Sevimli ve Gaziantep Pideciler Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı gerçekleştirdikleri toplantıda ekmeğe zam yapıldığın açıkladı. Gaziantep’te artık 75 kuruş olan tırnaklı pide 1 liradan, 150 gramlık pide 1 liradan ve 200 gramlık somun 1 lira 25 kuruştan satılacak.

“VATANDAŞ EKMEĞİNİ TARTTIR AL”

Gaziantep Pideciler Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanlığından tasdikli olarak tüm fırınlarda vatandaşın görebileceği bir yere asılı tutulmak suretiyle bulundurulması gereken bu tarifedeki “Vatandaş Ekmeğini Tarttır Al” uyarısı dikkat çekiyor. Hemen hemen hiçbir fırında tartı aletinin bulunmaması akıllara şu soruyu getiriyor: “Vatandaş ekmeğini nerede tarttıracak?” Özellikle bazı yoğun iş saatlerinde gramajına ve pişimine özen gösterilmeden sırf yetiştirebilmek için müşteriye sunulan pidelerin eksik gramajlı olması ise tepkilere neden oluyor. Bu nedenle ekmeğini tane olarak değil de tarttırarak almak isteyen vatandaş ise çaresiz kalıyor.

ÇÖZÜM BULUNMALI

Fırınlardaki bu uygulamanın önüne geçilmesi için ve insanların satın aldığı pidede haksızlığa uğramaması için bir çözüm yolu bulunması gerekmektedir. Vatandaşın alım gücünün azalması ile pidelerin gramajından çekileceği iddialarının yoğunlaşması üzerine bu konu her kesimden insanın gündemini teşkil ediyor. Fiyat ya da gramaj ayarı yapılmazdan evvel Gaziantep Pideciler Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanlığının bu konuyla ilgili bir çözüm üretmesi beklenirken, Odanın, hem tariflere “Vatandaş Ekmeğini Tarttır Al” yazıp hem de tartı aleti kullanmayan fırınları denetlememesi ve uyarıda bulunmaması ise tepkilere neden oluyor.

PARA KAZANAMIYORLAR

Pide ve francala imalatı yapan fırınlar, para kazanamamaktan yakınırken Suriye ekmeği adıyla piyasaya sürülen ve gramaj olarak daha fazla olmasına rağmen daha ucuza satılan açma ekmekler yerli imalatçının tepkisine neden oluyor. Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçıp yurdumuza sığınan Suriyeli mülteciler tarafından üretilen ve kısa sürede bizim halkımızın da arada sırada tüketmeye başladığı Hıbıs denilen Suriye ekmeği fiyatının düşüklüğü ve adet olarak çokluğu nedeniyle tercih edilebiliyor.  Ancak, 150 gramlık pide rayiç bedelinin 75 kuruş, 250 gramlık francalanın 1 liradan perakende satışa arz edilirken, 700-750 gramlık paketlerde 10’ar adet bulunan ve piyasada kendi rekabet ortamına göre 1.50 lira ile 2 lira arasındaki değişken fiyatlarla tüketime sunulan Suriye ekmeğinin ucuzluğu yerli üreticiyi zora sokuyor.

ARADAKİ FARK DAHA DA AÇILACAK

Bizdeki sıcak ekmek tüketme alışkanlığının tam eksine, soğutulup poşetlenerek, bakkal ve marketlerde satışa arz edilen Suriye ekmeği, plastik sepetlerde ve gelişigüzel dükkân önlerine ve kaldırımlara yığılarak tüketiciye sunuluyor. Özellikle Suriyelilerin tükettiği bu ekmek, poşet içindeki sayısının çokluğu ve fiyat olarak da düşük olması nedeniyle şehrimiz insanına da cazip geliyor. Fakat fiyatlar arasında uçuk bir fark olması yerli üreticiyi tedirgin ederken, akıllara da “Bu haksız rekabet hala önlenmeyecek mi?” sorusunu getiriyor. Pideciler Odası Başkanının 150 gram pide 1.-TL, 200 gram somun ise 1.25.-TL olacak açıklaması ile birlikte Suriye Ekmeği ile pide ve somun fiyatları arasındaki farkın daha da açılacak olması esnafı tedirgin ediyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
7.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin