EKMEKTEN ÇALIYORLAR!

Gaziantep genelinde birçok pide fırını özelikle sahur saatinde ekmeği düşük gramajlı satıyor. Yaşanan bu durum karşısında sahur saatinde de pide fırınlarının aralıksız şekilde denetlenmesi isteniyor.
EKMEKTEN ÇALIYORLAR!

Mübarek Ramazan ayının başladığı ilk günden bu yana gıda üretimi yapan işletmelerin denetimleri aralıksız sürdürülüyor. Gün içerisinde gerçekleştirilen denetimlerin dışında sahur saatlerinde ise denetim yapılmıyor. Denetimsizlikten dolayı özellikle pide fırınlarında ekmek düşük gramajlı ve kalitesiz üretiliyor. Gaziantepliler sahur saatlerinde de gıda üretimi yapan işletmelerin denetime tabi tutulmasını istiyorlar.

PİDE FIRINLARI NEDEN YETERİNCE DENETLENMİYOR?

Yeterli denetimsizlikten dolayı istedikleri gramajda ekmek üretimi yapan pide fırınları sahur saatlerinde ise işin dozunu artırıyorlar. Sahur saatlerinde denetim mekanizmasının çalışmamasını fırsata çeviren bazı pide fırınları istedikleri gramajda ekmek üretiyorlar. Gaziantep Pideciler Odası düşük gramajlı ekmek üretiminin olmadığını savunurken, vatandaşlar ise aksi yönde görüş belirtiyorlar. Pide fırınlarının daha kontrollü bir şekilde denetlenmesini isteyen vatandaşlar denetimsizlikten dolayı çok sayıda fırının fiziki alt yapısının hijyene uygun olmadığı görüşünde birleşiyorlar.

PİDE FIRINLARI HİJYENE UYGUN ÇALIŞIYORLAR

Hijyen konusunda oldukça titiz olması gereken pide fırınlarının önemli bölümü bu kurala genelde uymuyorlar. Daha önce yaptığı açıklamasında ekmek üretiminin sicili ve ruhsatları tam olan işletmelerde mevzuata uygun şekilde üretildiğini anlatan Gaziantep Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı Abdullah Sarı, bu işi korsan olarak yapan işletmelerin kontrol altında olmaması nedeniyle kalitesiz ekmek ve simit üretiminin arttığını söyledi. Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, son dönemde ekmeğin kalitesiz üretildiği konusunda ki söylemlere ilişkin yaptığı açıklamasında, “Buyurun Tarım İl Müdürlüğü ile zabıta ekipleri gelsin birlikte denetime çıkalım, kalitesiz ekmek üretilen fırınları birlikte denetleyelim ve gereğini yapalım” diye konuştu.

ODA BAŞKANI DENETİMLERİN ORTAK ŞEKİLDE YAPILMASINI İSTEMİŞTİ

Bir süre önce Hakimiyet Gazetesi’nde verdiği beyanatta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in göreve geldiği daha ilk günlerden itibaren gündeme taşıdığı kalitesiz ekmek üretimi konusunda üzerlerine düşen görevi oda yönetimi olarak en iyi şekilde yerine getirdiklerini ve denetimlerin aralıksız şekilde sürdürdüklerini açıklayan Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, yapılan çalışmalara destek vereceklerini dile getirdi. Sarı konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer vermişti;

“Gıda denetimi konusunda yetkili kurumlara seslenerek, “Biz oda yönetimi olarak hazırız, gelin denetimlere birlikte çıkalım, kalitesiz ekmek üretilen yerleri tek tek kapatalım. Yaşadığımız kentte kaliteli ekmeğin üretimi konusunda hepimiz üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Ama kalitesiz ekmek yiyoruz yorumlarından bıktık. Pideci esnafı kaliteli ekmeğin üretilmesinde oldukça hassas davranıyor. Para kazanamasak bile vatandaşlarımıza kaliteli ekmek üretmeye devam ediyoruz.”

GÜNDEM
Bülent Öner
30.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin