ELEKTRİK DEĞİL FATURA ÇARPIYOR!

ELEKTRİK DEĞİL FATURA ÇARPIYOR!

Gaziantep Elektrikçiler Odasından yapılan açıklamada, her okunan sayaç bedeli için tüketiciden harici ücret talep edildiği dile gtetirildi. Açıklamada, “Geçmişte her sayaç okumanın bedeli faturaya 2-3 lira olarak yansıtılıyordu, şu anda her sayaç okumanın bedeli daha yüksek şekilde faturaya yansıtılıyor. Yansıtılan bu bedeller vatandaşlara büyük bir külfet” denildi.

TÜKETİCİLER BUNUN FARKINDA MI?

Elektrik faturalarına kullanım dışında eklenen ücretlere tepki gösteren Elektrikçiler Odası, “Sosyal medyada da zaman zaman elektrik faturalarında bulunan ücret kalemlerine ilişkin tepkilerle karşılaşıyoruz. Vatandaş 47 liralık elektrik kullanmış fakat kişi faturalarda bulunan ücret kalemleri ile birlikte 107 lira elektrik faturası ödemek durumunda bırakılıyor. Türkiye Elektrik Kurumunun özelleştirilmesinden önce sayaç okuma bedeli özel firmalara verdiler. Her sayaç okumanın bedeli faturaya 2-3 lira olarak yansıtılıyordu, şu anda her sayaç okumanın bedeli daha yüksek olarak faturaya yansıtılıyor. Yansıtılan bu bedeller vatandaşlara büyük bir külfet” şeklinde konuştu.

“DÖVİZ KURUNDAN ELEKTRİĞİN NE İŞİ VAR”

Enerji bedellerine döviz kuru bahane edilerek zam yapıldığını dile getiren yetkililer, elektrik zamlarının vatandaşlara olumsuz yansıdığını söyledi. yetkililer konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde sürdürdüler;
“Şu anda kaçak kullanım çok fazla yok ancak elektrik zamları bu şekilde gelemeye devam ederse kaçak elektrik kullanan insanların sayısı daha da artacaktır. İki faturasını ödeyemeyen vatandaşın elektriği kesiliyor. Vatandaş faturasını ödeyemeyecek durumda ise ne yapacak? Mecbur elektrik kullanmak zorunda olan kişi kaçak elektrik kullanımına yönelecek. “İnsanlara yazık ediliyor, Türkiye’de enerji üretimiz var, dolayısıyla enerji ülkemize dolar ile gelmiyor. Dışarıdan çok fazla enerji talebi olan bir ülke değiliz, kendi ürettiğimiz enerjinin fiyatı döviz bahane edilerek artırılıyor. İki ayda bir elektrik ücretlerine zam yapılması doğru değil. Vatandaşların ekonomik durumları göz önünde bulundurularak, bu fiyatlar konusunda devletimizin yardımcı olması gerekiyor.”

“FATURA GECİKMESİNDEN ELEKTRİK KESİLİYOR”

“Artan elektrik faturaları nedeniyle vatandaşlar, büyük bir külfet biniyor. Vatandaşlar bir dönem okuma bedeli yahut dağıtım bedeli olarak yansıtılan yüksek bedelleri ödemek durumda bırakılıyor. Ancak bazı vatandaşlar kimi zaman elektrik faturalarını ödeyemiyor. Vatandaş faturasını iki defa üst üste ödeyemediği zaman elektriği kesiliyor” şeklinde konuşan yetkililer açıklamalarını şu şekilde sürdürdüler;
“Özellikle kış aylarında bu durum artıyor. Elektriği kesilen vatandaş, faturayı ödeyemediği için elektriğini açtıramıyor. Bu defa ne oluyor, vatandaş kaçak kullanımına yöneliyor. İlgili bakanlıklara konu ile ilgili yazı yazıyoruz. Kaçak-kayıp bedeli kanunlaştı, tüm kayıp-kaçak bedellerinin yükü faturalarını zamanında ödeyen vatandaşların üzerine bindi. Bu kanunda mecliste kabul edildi, şirketlerin zarar etmemesi bakımından onaylandı. Şu anda kaçak kullanım çok fazla yok ancak elektrik zamları bu şekilde gelemeye devam ederse kaçak elektrik kullanan insanların sayısı daha da artacaktır. İki faturasını ödeyemeyen vatandaşın elektriği kesiliyor. Vatandaş faturasını ödeyemeyecek durumda ise ne yapacak? Mecbur elektrik kullanmak zorunda olan kişi kaçak elektrik kullanımına yönelecek.”


GÜNDEM
Aysu Yıkmış
13.10.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin