Elektronik ürünlerde kullan at dönemi

Elektronik ürünlerde kullan at dönemi

Doların yükselmesinin ardından bugün düşüşe geçiyor olmasına rağmen işlerin durma noktasına geldiğinin altını çizen Gaziantep Elektronikçiler Odası Başkanı Mehmet Kaplan, ithalatçı firmaların dövizde yaşanan düşüşe rağmen harekete geçmemesinden yakındı.

Gaziantep Elektronikçiler Odası Başkanı Mehmet Kaplan, “Her ürüne 5-10 TL arasında zam geldi. Esnaf KOSGEB ve Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatiflerinden aldıkları kredilerle ayakta durmaya çalışıyor ama nereye kadar. Bir borcu kapatıp başka bir borcun altına gidiyorlar. Böyle olunca da esnaf daha çok borç batağına saplanıyor ve günü kurtarmaya çalışıyor” dedi. Elektronik ürünlerde son dönemde kullan at döneminin başladığını anlatan Kaplan, elektronik ürünlerde tamir döneminin de kapandığına dikkat çekti.

“KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI BÜYÜK”

Her sektörde olduğu gibi elektronik sektöründe de nitelikli eleman sıkıntısı olduğunu kaydeden Kaplan, ustanın elinin altında çalışacak çıkarak bulamadıklarını ifade etti. Kaplan, “Çırak bulamayınca bu sektörde yavaş yavaş yok olmaya doğru gidiyor. Okula gitmeyenlere çıraklık eğitimi veriyoruz ama oda verimli olmuyor” şeklinde konuştu. Suriyelilerden de dert yanan Kaplan, merdiven altı çalıştıklarını ifade etti. Vergi vermemeleri, oda ve sicil kayıtlarının olmamasının da sektörde haksız bir rekabetin ortaya çıkardığını da sözlerine ekledi.
AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
6.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin