Enerji-SA çalışanlarına eğitim

Enerji-SA çalışanlarına eğitim

Enerji-Sa Gaziantep Müdürlüğü çalışanlarına yönelik Uğur Plaza Otelde düzenlenen eğitim seminerine katılım yüksek oldu. Mesleki çalışmalarda dikkat edilmesi gereken huşuların anlatıldığı seminerde Elektrik-Elektronik Mühendisi Şahin Keskin konuştu.

ELEKTRİKÇİ ESNAFIDA TOPLANTIYA KATILDI

Sigma Elektrik İş Geliştirme Müdürü Elektrik ve Elektronik Mühendisi Şahin Keskin tarafından hazırlanan sunuma Enerji-Sa çalışanlarının yanı sıra elektrikçi esnafı da katıldı. Elektrik tesisatında uyulması gereken konularında konuşulduğu eğitim seminerinde konuşan yetkililer, “Tesisatın, sıva altı veya sıva üstü geçeceği bağımsız bölümler projesinden belirlenmelidir. Sıva altı tesisatta polietilen yanmaz spiral borular kullanılmalıdır. Borular döşemede şap altından, duvarlarda alçı-panel arkasından, asma tavan olan yerlerde asma tavan içinden, asma tavan olmayan yerlerde asmolen içinden geçirilmelidir. Borular serbest bırakılmamalı, kroşe, kablo bağı veya benzeri malzemelerle sabit hale getirilmelidir” şeklinde görüş belirtildi.

“TESİSAT ÇALIŞMALARIN KESKİ KULLANILMAMALIDIR”

Eğitim seminerinde konuşan yetkililer, “Şap altında boruların en fazla üç tanesi yan yana döşenmeli, daha fazla borunun yan yana döşenmesi halinde, aralarında 4 cm mesafe bulunan üçlü gruplar teşkil edilmelidir. Döşeme ve duvarlarda her türlü delme işi, matkapla yapılmalı, keski kullanılmamalıdır. Asmolen döşeme ve tuğla duvarlardaki kanallar itina ile açılmalı, gereğinden daha geniş ve derin kanallar açılıp asmolen tuğlalara zarar verilmemelidir. Alçı paneller üzerine monte edilecek kasa ve armatür yerleri ölçü şablonlarına uygun şekilde titizlikle açılmalıdır. Boruların ferşinden sonra boru içinden paslanmaz galvanizli telden kılavuz çekilmelidir. Boru ek yerleri sızdırmazlık sağlayacak şekilde contalanmalı veya yapıştırılmalıdır. Bırakılan PVC boruların içerisinden, daha sonra polietilen borular geçirilmelidir. İki boru arasındaki boşluk, sızdırmayacak şekilde conta veya benzeri malzeme ile doldurulmalıdır” denildi.

ÖZEL HABER
Fatih Çeliktürk
12.05.2017
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin