Engelliler yaşama tutunuyor

Engelliler yaşama tutunuyor

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, engellilerin artık geçmiş yıllarda olduğu gibi evlerine kapanmadıklarını aksine yaşama ve iş hayatına sıkı sıkı bağlandıklarını anlattı. Kalender açıklamasında düzenlenen projeler ile engellilerin yüzünün artık güldüğüne dikkat çekti.

“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

“Bu Projenin amacı, Engelli vatandaşlarımızın kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri üretken, bağımsız, özgüvenleri tam, aile ve  ülke ekonomisine katkı sağlayan bireyler haline getirilmesidir. 16-40 yaşındaki Bedensel, Görme, İşitme Engellilerin ve Engelliliği tescil edilmemiş olanların belirlenerek, iş potansiyellerinin ortaya çıkarılmasını sağlamak, ayrımcılığa uğramış kesimlerin verimli ve doğru istihdam edilmesi yolunda eşit iş koşulları yaratılması için girişimlerde bulunmak” şeklinde konuşan Kalender sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Engellilere destek olarak iş yaşamına kazandırılmalarını sağlamak, engellilerin iş ortamlarında istikrarlı ve başarılı olabilmelerini sağlamak,  engelli bireylerin sınava veya mülakata gidiş ve gelişlerindeki sıkıntıları giderici önlem almak, sosyal ve psikolojik sorunları nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları gidermek, başarısızlığı önlemek; 50 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran işyerleri için 4857 sayılı iş kanunun 30’ uncu maddesi uyarınca getirilen %3 engelli istihdam zorunluluğu kapsamında; İŞKUR’a iş başvurusunda bulunmuş Engelli adayların uygun iş ortamlarında çalışmalarını sağlamak. İşyerleriyle iş görüşmeleri yaparak engellilerin sıkça karşılaştığı ulaşım, muhatap bulamama, geri çevrilme gibi sorunları ortadan kaldırmak. Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğü’ ne kayıtlı olan engellileri firmalarla buluşturarak istihdam edilebilirliklerini sağlamaktır. Sosyal-ekonomik kazanımlar ve engellilere destek olma açısından işverenler, Kamu Kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları (STK) arasında bir sinerji oluşturarak ortak çalışmalarına başarılı bir örnek sunmaktır. Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi olarak bu proje kapsamında 1 Proje Uygulama Uzmanı, 1 İnsan Kaynakları Uzmanı, 1 Psikolog ve 1 Şoför çalışmaktadır.”
AYSU YIKMIŞ
**

GÜNDEM
Haber Merkezi
2.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin