Eriğin tanesi 1,5 lira

Eriğin tanesi 1,5 lira

Sıcak günleri özleten yaz meyvelerinde en yüksek fiyata sahip olanların başında erik ve çilek geliyor. Yeşil eriğin tanesi 1,5, kilogramı da ortalama 45 liraya geliyor. Diğer yaz meyvelerinden çilek 12 lira, kavun 10 lira, karpuz ve üzüm ise 5 liraya alıcı buluyor.

“FİYAT YÜKSEK OLABİLİR AMA TALEP VAR”

Pazarcı esnafı, yüksek fiyatların bir ay içinde normale döneceğini dile getiriyorlar. Satıcılar, “Yazlık meyve olarak; çilek, yeşil erik, üzüm, kavun ve karpuz satıyorum. Eriğin tanesi 1,5 liraya geliyor. Hamileler için getiriyoruz. İhtiyacı olan vatandaşlar gelip alıyor. Sadece Gaziantep’te yaşayanlar değil, civar illerde yaşayan vatandaşlarda geliyor. Sırf erik için gelenler var. Erik bize yurt dışından, Şili’den paket hesabı geliyor. Biz de paket başına kargo masrafı ve kendi kârımızı koyuyoruz. Bizim kazancımız yok. Kamu hizmeti yapıyoruz. Vatandaş aramasın diye getiriyoruz. Çileğimiz Anamur’dan geliyor. Anamur çileği yazdan daha hesaplı ve daha güzel bir de taze olduğu için satıyoruz” diye konuştular.

“BÜYÜK TÜM İLLERDE MEVCUT”

Pazarcı esnafı sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdüler;

“Ayrıca üzümlerimiz var. Türkiye’de Denizli Çal’da yetişiyor. Daha önce Şili’den geliyordu, ama artık üzümün bağı geldikten sonra kendi ülkemizde yetiştiriyoruz. Bu ürünleri 12 ay satabiliyoruz. Sadece Gaziantep’te değil, büyük illerin hepsinde bu meyveler var. Bizim yetiştirdiğimiz ürünlerde dışarıdan gelen mallar gibi ilaçlama yok. İlaçlama olayı olmadığı için vatandaşlar güvenerek alabiliyor. Çünkü tadında bozulma yok. Biz de ilaçlama yerine depolama var. Soğuk hava depolarımız var. Üzümler belirli bir seviyede bekliyor ve bozulmuyor. Bundan 1 ay sonra İran’ın karpuzu geliyordu, ama iki seneden beri kendi ülkemizde yetiştiriyoruz. Kavun ve karpuzu Antalya’da seralarda yetiştiriyoruz. 12 ay boyunca bu ürünleri satabiliyoruz.”

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
19.03.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin