Eski günlere özlem

Eski günlere özlem

Gaziantep’in Laleli’si olarak bilinen ve genellikle İran ve Suriyeli turistlerin alışveriş yaptığı Türkmenler Caddesi’ndeki İran Pazarı esnafı eski günlerini mumla arıyor. Esnaf, Suriye’de devam eden olaylar nedeniyle İranlıların alışveriş için gelmediklerinden yakınarak işyerlerini kapattıklarını söylüyor.

İran Pazarı esnafından Mehmet Şimen, Suriye’de yaşanan karışıklıkların ardından İran’dan gelen otobüs sayısında önemli oranda azalma yaşandığını belirterek, “İran’dan günde en az 50-60 otobüs geliyordu ancak şimdi günde 3-5 otobüs geliyor. Türkmenler Caddesi’nde İran otobüslerinin gelmemesi nedeniyle esnaf olarak sinek avlar hale geldik. Türkmenler Caddesi esnafları olarak Suriye’deki karışıklığın bir an önce düzelmesi ve eskisi gibi İranlıların Gaziantep’e gelmesini umutla bekliyorlar” dedi. 
KEPENK

KAPATTILAR

İş yokluğunda dükkânlarını kapatmak zorunda kalan esnaf, “Türkmenler Caddesi’nde yıllardır esnaflık yapıyoruz. Bizim işlerimiz İran’dan gelen turistlere bağlı olduğu için şu anda hiç de iç açıcı bir durumda değil. İranlılar eskiden çok gelirlerdi ancak son zamanlarda uzun aralıklarla gelmeye başladılar. Bu sebeple esnaf olarak büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bazı esnafımız satış yapamadığı için kepenk kapattı. Suriye’deki olaylar sonrası İranlılar fazla gelmeyince Türkmenler Caddesi’nde satış olmuyor. İranlıların gelmemesi nedeniyle işlerimiz bitme noktasına geldi. Önce sabah erken iş yerlerimizi açtığımızda yüzlerce İranlı alışveriş yapmak için geliyordu ancak şimdi o işlerden eser yok” şeklinde açıklama yaptı. 


“GİDERLERİMİZİ KARŞIYAMIYORUZ”

İşyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaf temsilcileri, “Eskiden İranlılar çok sayıda otobüsle gelirlerdi ve bütün esnaf satış yapardı. Şu anda ise hem gelen otobüs sayısı hem de alışveriş yapan İranlı azaldı. İranlı turistler gelmediği için satış yapamıyoruz ve giderlerimizi karşılayamıyoruz. İranlılar Ramazan ayında ve kış aylarında hiç gelmiyorlar” şeklinde görüş belirtti.

GÜNDEM
İHA
9.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin