Esnafın yüzü güldü

Esnafın yüzü güldü

Gurbetçi vatandaşların Gaziantep’e gelmeye başlamasıyla birlikte kentte esnafın yüzü gülmeye başladı. Gurbetçilerin kışlık yiyecek konusunda tercih bölgesi olan Almacı Pazarı esnafı satışların artmasından dolayı oldukça mutlu. Esnaf gurbetçilerin geçen yıla oranla bu yıl daha çok geldiği Gaziantep’te satışların oldukça iyi olduğuna dikkat çekiyorlar.

KIŞLIK HAZIRLIĞI KONUSUNDA GURBETÇİLER ERKEN DAVRANIYOR

Gaziantep merkezde bulunan Almacı Pazarı’nda satılan yöresel ürünler gurbetçi vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Yaz aylarından birçok ülkeden Türkiye’ye gelen gurbetçi vatandaşlar, daha çok yöresel ürünleriyle meşhur olan Gaziantep’e gelerek mevsimlik ürünleri satın alıyor. Biber salçaları, ev yapımı kırmızı pul biber, patlıcan, biber ve kabak kurutmalıklarına ilgi gösteren gurbetçiler, tezgâhlarda yer alan cevizli sucuklar, pestiller, pekmez, melengiç kahvesi, nar ekşisi, kimyon, sumak ve kuru nane gibi ihtiyaçlarını da karşılıyorlar.

KENTE ÖZGÜR ZAHİRELERİN SATIŞI BURADA YAPILIYOR

Almacı Pazarı esnafı, “Son zamanlarda bizim işlerimizde düşüklük vardı. Özellikle bu aylarda yerli turistin bolca geldiği şehrimizde diğer esnafların olduğu gibi bizlerinde işleri açıldı. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayısı bizim satışlarımızı çok olumlu yönde etkiliyor. İşlerin daha da açılacağını umut ediyoruz” şeklinde konuştular. Kent dışından tatile geldiklerini söyleyen vatandaşlar, kentin en eski alış veriş merkezlerinden olan ve şehre özgü zahirelerin satıldığı Almacı Pazarı’na tavsiye üzerine geldiklerini belirttiler. Tarihi pazarda Gaziantep yöresine ait kuruyemiş ve çerez çeşitleri ile kışlık ürünlerden aldıklarını dile getiren vatandaşlar, “Bizler tatil yapmak için il dışından geldik. Önce hiç Almacı Pazarı’na gelmemiştik. İnanılmaz derecede hoşumuza gitti. Arkadaşlarımız ve ailemizle birlikte buradan alış veriş yapıyoruz. Herkesin bu tarihi çarşıyı görmesini tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştular.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
1.08.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin