EV HANIMLARI DA KEKLERDE MEYVE KURUSU TERCİH EDİYOR

EV HANIMLARI DA KEKLERDE MEYVE KURUSU TERCİH EDİYOR

Gaziantep'te baharatçıların tezgahlarını süsleyen rengarenk kuru meyveler, ev hanımlarının da gözdesi oldu. Gaziantep'te ayva, incir, portakal ve kivi gibi meyvelerin kurularını daha çok pasta ve keklerde kullanmak üzere pastanelerin satın aldığını söyleyen esnaf Ali Yıldırım artık ev hanımlarının da evde yaptığı keklerde kuru meyveyi tercih ettiğini kaydetti.

KABUKLARI BİLE TAZE OLUR

Kuru meyvelerin tezgahlarda rengarenk durmasının ve rengini korumasının nedenini anlatan esnaf Ali Yıldırım, meyvelerin gerçek meyveler olduğuna ancak fabrikada kurutulduğuna dikkat çekti. Kuru meyvelere şeker ilave edildiğini de belirten Yıldırım, "İçerisinde şeker mutlaka olur. Renkleri de çok canlıdır. Çünkü fabrika ortamında kurutulur. Güneş görmez. O yüzden de renklerini korurlar. Meyveler gayet doğaldır. Kabuğu bile taze olur kurutulmuş meyvelerin" dedi.

ARA ÖĞÜNLERDE YOĞURTLA TÜKETİLİYOR

Kuru meyvelerin asıl kullanım alanlarının pasta ve kekler olduğunu ifade eden Yıldırım, "Aslında pastaneler kullanıyor pasta ve kek için. Ama halk yeni öğrendi. Daha yeni yeni halk kendi evinde kullanmaya başladı. Özellikle ev hanımları artık keklerin içine kuru meyve ilave ediyor. Metabolizmayı hızlandırdığı söylendiği için sabahları yoğurda katıp yeniliyor. Kuru meyveleri yiyenler, sindirime kolaylık sağladığını söylüyor. O yüzden ara öğünlerde çok fazla tüketiliyor" diye konuştu.

KİLOSU 15 LİRA

Meyve kurularının mevsime bağlı olmadığını ve her mevsim bulunabildiğini sözlerine ekleyen Yıldırım, "Bazen mevsime bağlı olarak ayva ya da incirin kurusu bulunmayabilir. Ama diğer meyvelerin kurusu her mevsim Gaziantep'te bulunabilir" dedi. Kuruların en fazla tur zamanlarında satıldığına vurgu yapan Yıldırım, "Gaziantep'te kuru meyveler tur zamanlarında daha fazla satılıyor. Genelde şehir dışından gelen turlara göre çalışıyoruz. Dışarıdan kente gelen insanların daha fazla dikkatini çekiyor kuru meyve. Çünkü dışarıda çok fazla yok. Yeni yeni yaygınlaşıyor" diyerek meyve kurularının kilosunun ise 15-20 lira arasında değiştiğini söyledi.

HABER//NARİN DEMİRCİ

GÜNDEM
Haber Merkezi
31.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin