Fatma Şahin % 62 diyor ANKETLER BAŞKA SÖYLÜYOR

Fatma Şahin % 62 diyor ANKETLER BAŞKA SÖYLÜYOR

Önceki gün bir haber kanalına açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gaziantep her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde, şu an partimizin Gaziantep’teki oy oranı %62, biz bunu %65’e taşımak istiyoruz” dedi. Ancak Gezici araştırma şirketinin anketleri öyle demiyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önceki gün bir haber kanalına açıklamalarda bulunarak, yaklaşan seçimlerin yerel yönetimler için önemine değinip, meclis çoğunluğu olmadığı takdirde, belediyelerin çalışamayacağına işaret etmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ayrıca, AK Partinin Gaziantep’te Türkiye ortalamasının % 10 üzerinde olduğunu ve şu an için % 62 sularında seyrettiğini, çalışmaları arttırarak bu rakamı % 65’e çıkarmayı hedeflediklerini söylemişti.

Ancak, Gezici Araştırma Şirketinin yaptığı anket bu durumun tam tersini gözler önüne serdi ve sonuçların Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tura kalacağı yönünde olduğunu açıkladı.
 
CUMHURBAŞKANI 2. TURDA SEÇİLECEK

Gezici Araştırma Şirketinin 24 Haziran seçimlerine yönelik son anketine göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor. ‘Cumhur İttifakı’ milletvekili seçimlerinde parlamentodaki çoğunluğunu kaybediyor. 16 Nisan referandumunda ilk defa oy kullananların yüzde 64’ünün 'Hayır' dediğini hatırlatan Gezici, “Şu an ise ilk kez oy kullananların yüzde 70’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Partiye oy vermiyor” saptamasında bulundu.

25-26 Mayıs’ta 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere 12 il 67 ilçe ve 378 mahallede yapılan anket, toplam 6 bin 811 katılımcı üzerinden gerçekleşti.Ankete katılanların Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığını açıklayan isimlerden hangisine oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelenip kararsızlar da eklendikten sonra yüzde 48.7’si AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 25.8’i CHP’nin adayı Muharrem İnce, yüzde 14.4’ü İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener, yüzde 10.1’i HDP’nin tutuklu adayı Selahattin Demirtaş, yüzde 0.6’sı Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu ve yüzde 0.4’ü Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek’i seçti.
 
CUMHUR İTTİFAKI % 48.7'DE

Milletvekili seçiminde ise AK Parti ile MHP’nin kurduğu 'Cumhur İttifakı'nın yüzde 48.7 oy aldığı görülürken, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu ‘millet ittifakı’ toplam 38.9 oranında oy alıyor.
 
HDP % 11,5 İLE BARAJIN ÜZERİNDE

Parlamentoya girmek için gerekli olan yüzde 10 seçim barajını geçip geçemeyeceği önemli görülen HDP ise aynı ankete göre yüzde 11.5 oranında oya ulaşıyor.AK PARTİNİN MECLİS ÇOĞUNLUĞU YOK

Anketin milletvekili seçimiyle ilgili tablosunda şu yoruma yer veriliyor: “(Ankete göre) İktidarın Meclis çoğunluğunu kaybettiği görülüyor. 24 Haziran seçimlerden sonra TBMM’de yer alacak ittifaklara rağmen hiçbir parti ya da ittifakın salt çoğunluğu sağlayamayacağı öngörülmektedir. Ankete katılanlara ittifak içindeki partiler için tercihleri ayrı ayrı sorulduğunda ise oy oranlarının biraz arttığı gözlemleniyor. Buna göre AK Parti yüzde 43.1, MHP yüzde 6.2, CHP 25.7, İYİ Parti yüzde 13, Saadet Partisi 0.5.”
 
SEÇMEN, İTTİFAKA SICAK BAKMIYOR

Gezici Araştırmanın Yöneticisi Murat Gezici: “Seçmen ittifaka sıcak bakmıyor diyebiliriz. Örneğin ittifaklı sorduğumuzda Cumhur İttifakı yüzde 48.7 alırken, ‘ittifak içinde kime oy vereceksiniz?’ sorusunda partiler özellikle AK Parti ve MHP ayrı ayrı hesaplanıp toplamı alındığında daha fazla oy alıyorlar.”
 
EKONOMİK KRİZ SEÇMENİ MUHALEFETE YÖNLENDİRDİ

Gezici, AK Parti ile MHP’nin 1 Kasım seçiminde aldığı oy oranının yüzde 62 olduğunu, şu an ise oylarının yüzde 48.7 olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bu kopan oylar merkez seçmenler, AK Parti ve MHP’ye sadık seçmenler değil. Bu kişilerin ülkenin ekonomik gidişatının iyi olmadığını düşünerek muhalefete oy verdiği görülüyor.”
 
16 Nisan referandumunda ilk defa oy kullananların yüzde 64’ünün 'Hayır' dediğini hatırlatan Gezici, “Şu an ise ilk kez oy kullananların yüzde 70’i Sayın Erdoğan ve partisine oy vermiyor” saptamasında bulundu.
 
KARARSIZLAR % 12.8

Gezici, seçmenlerin yüzde 12.8’nin kararsız olduğunu ve kendini gizlediğini belirterek, şöyle konuştu: “Sosyolojide ‘utangaç seçmen’ olarak ifade ettiğimiz topluluk bunlar. Bu kararsız seçmenlerin yüzde 85’inin 1 Kasım’da AK Parti ve MHP’ye oy verdiğini görüyoruz. Bu seçmen suskunluk sarmalı yaşıyor, yani görüyor, duyuyor ve konuşmuyor. Bu seçmen dip dalga seçmenidir.”
Bu kararsız seçmenleri bilimsel yöntemle partilerin veya Cumhurbaşkanı Adaylarının aldığı oy oranlarına göre ağırlığınca dağıttıklarını söyleyen Gezici, bu seçmenin yarıdan fazlasının şu anda ‘düşünmeye geçtiğini’ ve muhalefete oy verebileceğini kaydetti.

Gezici sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kitleler iktidarı değiştirebilir. Bu kitleden dolayı bu genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’nin son 20 yıldaki en zor seçimi olacak. Birçok araştırma şirketi yanılacak.”

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
8.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin