Fideler toprakla buluşuyor

Fideler toprakla buluşuyor

Gaziantep’te, ilkbahar aylarında tohumu atılan fideler kent genelinde bulunan birçok noktalarda satışına devam ediliyor. Sebze ve meyve fidelerinin satışının ve toprakla buluşmasının Haziran ayının ortasına kadar sürmesi bekleniliyor.

FİDELER ŞEHREKÜSTÜ BÖLGESİNDE KALDIRIMLARDA SATILIYOR

Gaziantep’te ilkbaharın son ermesi ve Yaz aylarına az bir süre kala özellikle çiftçilerin ürün tohumları atma ve fide yetiştirme telaşı da başladı. Köylüler geçimlerini sağlamak için sera şeklinde örtü altına atılan tohumlar, bin bir zahmet ile yetiştirilen domates, biber, patlıcan, salatalık gibi birçok sebze tohumu soğuk hava koşullarına rağmen fide olarak yetiştirilip, Şehreküstü Bölgesinin belirli noktalarda kaldırımlarda satışa sunuldu. Geçen yıla oranla fiyatı neredeyse aynı olan fideler vatandaşlar tarafından da büyük bir ilgi gördü

“FİDELER SADECE BAHÇELERDE DEĞİL BALKONLARDA DA YETİŞİR”

Fide yetiştiricisi Hüseyin Güreşçi, yerli fidelere rağbetin olduğunu dile getirerek, “Kendi yetiştirdiğimiz fidelerle aile geçimimizi sağlıyoruz. Fide demetini 2 TL civarında satıyoruz, birçok sebze fidesini yetiştirerek, İlçe merkezinin değişik noktalarında satmaya başlıyoruz. Bu yıl yağışlar nedeniyle fideler pazara geç getirdik. En az 20 gün daha fide satışlarının devam edebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu. Güreşçi açıklamasında, sebze ve meyve fidelerinin sadece tarla ve bahçelerde değil evlerin balkon kısımlarında ki saksılarda da yetiştirildiğini dile getirdi.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
29.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin