FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA!

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA!

Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kala tüketiciler bu mübarek ayı fırsata çeviren gıda satıcılarına karşı uyarılıyor.

Tüketicileri, gıda ürünlerini kaçak üretimle piyasaya sunun ramazan fırsatçılarına karşı uyaran yetkililer, “Ramazanda artan merdiven altı üretilen gıda ürünlerini kesinlikle almayın ve yol kenarında araç arkalarında satılan tatlı, ekmek ve kadayıf gibi yıkanmadan yenebilen ürünlerden uzak durun” şeklinde konuşarak uyarılarda bulundular.

TÜKETİMİ ARTAN ÜRÜN FİYATLARINA DİKKAT

Ramazanda tüketimi artan tatlı, şekerleme ve şarküterileri ürünlerini, kaçak üretimle piyasaya süren ramazan fırsatçılarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, “Alacağınız üründen önce, alışveriş yapacağınız esnafı iyi tespit edin. Alışverişinizi tanıdık esnaftan yapın” şeklinde çağrıda bulundular. Yetkililer, birçok ürünün sağlığı tehdit eder boyuta geldiğinin altını çizerek, “Bilhassa ramazanda artan merdiven altı üretilen gıda ürünlerini kesinlikle almayın ve yol kenarında araç arkalarında satılan tatlı, ekmek ve kadayıf gibi yıkanmadan yenebilen ürünlerden uzak durun. Vatandaşımız olması gereken fiyatın altında satılan ürüne şüpheyle yaklaşmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

BU AYDA DENETİMLERİN ARTIRILMASI GEREKİYOR

Ramazanda gönül rahatlığıyla gıda tüketiminin sağlanması için denetimlerin artırılmasının önemine dikkati çeken yetkililer, “Ramazanın gelmesi ile merdiven altı üretimler arttı. Yarı fiyatına salam, sosis, pastırma olmaz. 10-20 liraya baklava olur mu, olmaz. Albenisi olan, değerinin altında satılan mallara kanmamak, etiketleri iyi okumak ve şüphelendiği ürünleri yetkililere bildirmek de vatandaşımızın görevidir. Diğer yandan zabıta ekiplerinin tüm gıda ürünü satan işletmelerde denetimlerini aralıksız şekilde sürdürmeleri gerekir. Özellikle pide ekmeği satışı yapan fırınların sahur saatlerinde denetime tabi tutulması tüketicilerin lehine olacak bir durumdur. Mübarek ayı hayırlısıyla geçirebilmek için gıda denetiminin şart olduğunu hatırlatırız” şeklinde konuştular.

VATANDAŞLARDA DENETİMİN ARTIRILMASINI İSTİYOR

Mübarek ayda Ramazan fırsatçılarına fırsat verilmemesini isteyen Gaziantepli vatandaşlar, “Ramazan istismarcılarına fırsat verilmemesi için duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. İlgili kurumların sorumluluk bilinciyle hareket ederek, sıkı bir denetim mekanizmasını işletmesinde yarar vardır. Vatandaşları fırsatçıların insafına terk eden ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerini uyarıyoruz. Zira en büyük sorumluluk onlara aittir. Görevlerini yapmalı, fırsatçılığa prim vermemelidirler. Ne olur kimse hiçbir bahane arkasına sığınmasın ve fiyatları artırma cihetine gitmesin. Vallahi kabulümüz değildir. Haklı olsalar bile nazarımızda fırsatçı olurlar, böyle biline” şeklinde görüş belirttiler.

GÜNDEM
Kubilay Han Demir
24.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin