“FIRSATÇILARA GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Mübarek ayın başlamasına sayılı günler kala çarşı-pazarda gıda ürünlerinde fiyatlar artmaya devam ediyor
“FIRSATÇILARA GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, yaklaşan mübarek ay nedeniyle kent genelinde özellikle fiyat konusunda esnafın sıkı bir denetime tabi tutulacağını açıkladı. Mübarek ay ve arkasında bayram boyunca fiyatlarda artışın önüne geçmek için ilçe kaymakamlıkları başta olmak üzere ilgili kurumlarla denetimlerin gerçekleştirileceğine dikkat çeken Küsbeoğlu, vatandaşın mübarek ayda mağdur olmamasını sağlayacaklarını anlattı.

“DENETİMLER ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE SÜRECEK”

Mübarek ayda özellikle gıda ürünlerinde başta fiyatlandırma olmak üzere hijyen konusunda sıkı denetim gerçekleştirileceğini dile getiren Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Denetim mekanizmasında yer alan tüm kurumlarımızla birlikte vatandaşlarımızın mübarek ay boyunca ve bayramda yüksek rakamlara alış veriş yapmalarını önlemek için çalışmalarımızı şimdiden başlattık. Mübarek ayda olmak üzere tüm zamanlarda kent genelinde fırsatçılara müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

“MÜBAREK AYI FIRSATA ÇEVİRİYORLAR”

Ramazan ayında, özellikle gıda sektöründe yaşanan fiyat belirsizliği ve fırlayıp giden fiyatlara karşı uzmanlardan uyarılar geldi. Yetkililer, mübarek ay boyunca gıda ürünlerinde fiyat artışına giden esnaf temsilcilerinden alış veriş yapılmamasını istedi. Yapılan uyarıcı açıklamalarda şu ifadelere yer verildi;

“Usulsüz davranış sergileyenleri, haksız kazanç temin edenleri, fahiş fiyatla mal satanları ilgili makamlara şikâyet ettiğimiz gibi bunları teşhir edeceğiz. Geçmiş yıllarda yaptık, bu yıl da aynısını tekrar edeceğiz. Gönüllü arkadaşlarımızdan denetim timi kurduk. Yurt geneli yollara düşeceğiz. Yurdumuzun her yöresinde çeşitli konularda fahri olarak vaziyeti çaktırmadan denetim yapacağız. Toplumsal kalkınma, bilinçlenme, mutabakat adına yaptığımız bu çalışmaları bildiğiniz gibi gönüllü ve ücretsiz olarak sürdürüyoruz. Mübarek ay boyunca çarşı pazarı gezip, temel gıda maddeleri dâhil meyve ve sebzenin fiyatlarını kontrol edip not alınız. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ayrıca her tür gıdaya yönelik tüketim maddesini bugünden fiyat ve paha bakımından not alın. Ramazan'da aşırı fiyat abartısı zamlanma olaylarının önüne geçmek ve fırsatçılara göz açtırmamak için el birliği ile mücadele edelim. Haksız kazanca tüm tüketiciler olarak direnç gösterilim. İlgili ve yetkilileri uyaralım. Bu hususta bizi de çekinmeden arayabilirsiniz. Bu arada, yerel yönetimler ve ilgili mülki amirler, Ramazan fırsatçıları için şimdiden resmi ekipler kurmalı ve çarşı pazar denetimini artırmalıdırlar.”

"TARIM BAKANLIĞI'NDAN İZİN BELGESİ OLMAYAN ÜRÜNLERİ ALMAYIN"

Yetkililer ayrıca Tarım Bakanlığı'ndan izin belgesi olmayan kurum ve kuruluşlardan alış veriş yapılmamasını isteyerek, “Bir de Ramazan ayına iki gün kala fiyat araştırması yapıyoruz. İkisi arasındaki farkı değerlendiriyoruz. Eğer uçuk bir fiyat varsa gereken cezayı ve ikazı yapıyoruz. İyi bildiğiniz ve tanıdığınız insanlardan ürünlerinizi alınız. Bu, sizin mahalle bakkalınız da olabilir. Eğer iyi tanımıyorsanız alış veriş yapmayın. Eğer raflarda yeni bir ürün görürseniz bunu araştırmadan kesinlikle almayın.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
5.04.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin