Fiyatlar çok yüksek

Fiyatlar çok yüksek

Gaziantep’te yapılan tüm denetimlere rağmen lokanta ve restoranlarda fiyat politikaları birbirine umuyor. İşletme girişlerinde yer alması gereken tarife yüzlerce işyerinde mevcut değil. 8 liraya nohut dürümünün satıldığı kentte gastronomi çerçevesinde coğrafi işareti bulunan yemek fiyatları ise birçok lokantada oldukça yüksek.

Bir porsiyon yuvalamanın 30 liradan satıldığı kentte beyranın porsiyonu ise 26 liradan satılıyor. Kentte gelen yerli ve yabancı turistlerin genelde ilgi gösterdiği yöresel yemekler karşısında kentte yaşayan vatandaşlar ise gün içerisinde genelde dürüm yiyerek karınlarını doyuruyorlar.

Kentin önemli bölümünde yer alan dürümcü esnafının önemli bölümü kayıt dışı çalışıyor. Nohut dürümü başta olmak üzere diğer dürümlerin fiyatı ortalama 8 lira. Kentte çalışan kesimin önemli bölümü karnını dürümle doyuruyor. Dürümcü esnafının dışında pide fırınlarında da son aylarda dürüm satışında önemli bir artış gözlendi. Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, kayıt dışı çalışan dürümcü esnafının dışında pide fırınlarında da dürüm satışına başlanması karşısında sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. Gazianteplilerin nohut ve benzeri dürüm çeşitlerinin daha ekonomik olması nedeniyle dürümcü esnafını tercih ettiğini anlatan Gül konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Gaziantep’te nohut ve benzeri dürüm satışı yapan işyerlerinin sayısı oldukça fazla, bunların önemli bölümü kayıt dışı çalışıyor. Diğer yandan kentte yaşayanlar ekonomik koşullardan dolayı gün içerisinde karınlarını nohut dürümü yiyerek doyuruyorlar. Çalışan kesim pahalı olması nedeniyle yöresel yemekleri yemiyorlar.”

GÜNDEM
Merve Tanrıöver
10.01.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin