Fotoğrafçılık eskisi gibi değil

Fotoğrafçılık eskisi gibi değil

Fotoğraf makinesi ve kamera gibi ürünlerin gelişen teknoloji ile birlikte cep telefonlara entegre edildiğini söyleyen esnaf Salih Solak, gelişen teknolojinin işlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

40 yıldan bu yana Büyük Pasajda esnaflık yapan Salih Solak, teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların fotoğraf makinesi, kamera ve benzeri ürünleri satın almadıklarını söyledi. Solak, “40 yıldan bu yana Büyük Pasajda elektronik eşya ticareti, fotoğraf makinası, kamera gibi ürünlerin ticaretini yapıyoruz.  Eskiden insanlar dükkanımıza gelerek, fotoğraf makinası, fotoğraf filmleri, kameralar, fotoğraf makinası aksesuarları satın alıyorlardı. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar bu ürünleri satın almaktan vazgeçtiler. Artık cep telefonları tüm bu işlemleri bir arada sunuyor. Cep telefonlarının çok yönlü hale getirilmesi bizlere zarar verdi. Bunun yanında fotoğrafçılık apayrı bir sanattır. Cep telefonları ile bu sanatın icra edilmesi oldukça güç. Cep telefonları anlık olarak insanların çekim yapmalarını ve bunların kayıt altında tutulmasını sağlıyorlar. Bu nedenle fotoğraf sanatına değer veren insanlar, profesyonel ve SLR fotoğraf makinaları ile bu sanatı icra ediyorlar. Merakı olan insanlar, fotoğrafın kalitesi açısından fotoğraf makinalarını tercih ediyorlar.”

“ALIŞ VERİŞ ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ”

Eski usul satışların teknolojinin gelişmesiyle internet ortamına taşındığını kaydeden Solak, “Biz insanlarla yüz yüze gelerek satışlarımızı yapıyoruz. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar artık sınırları aşarak alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. İnternet ortamında faaliyet gösteren alışveriş siteleri üzerinden insanlar Çin’den alışveriş yapabiliyorlar. Ancak bu ortamlarda yapılan satışların güvenirliliği ayrı bir konu. Bazı sitelerde yapılan satışlarda görünen ürün ile gönderilen ürünler arasında farklar olabiliyor. Vatandaşların alışveriş yaparken dikkatli olunması gerekiyor.”

“PASAJLAR ESKİ ÖNEMLERİNİ KAYBETTİ”

Pasajların eskiden olduğu gibi dikkat çekmediğini savunan Solak, “İnsanlar geçmiş yıllarda alışverişlerini pasajlardan yaparlardı. Günümüzde bu durum değişti ve insanlar pasajlar yerine alışveriş merkezleri gibi mecraları tercih ediyorlar. Pasajların eskiden olduğu gibi ilgi çekici alanlar olmasının önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
5.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin