GASTRONOMİ KENTİNDE FİYATLAR UÇUYOR!

Gastronomi kenti Gaziantep’te baklava fiyatları her geçen gün artıyor, baklavanın kilosu kalitesine göre 70 ile 110 lira arasında değişiyor
GASTRONOMİ KENTİNDE FİYATLAR UÇUYOR!

UNESCO’nun gastronomi dalında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil ettiği Gaziantep mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan Antep baklavası, Antep fıstığında yaşanan fiyat artışı nedeniyle zamlandı. Fıstık fiyatlarında daha sonra düşüş oldu ama baklavaya üst üste yapılan zamlar geri çekilmedi. Kurban Bayramı telaşına giren baklavacılar, ürünlerine ortalama yüzde 20 zam yaptı. Halk arasında en çok tercih edilen fıstıklı baklavanın kilogramı 80 liraya yükseldi.

“GTO ÜYESİ BAKLAVACILAR ZAM ŞAMPİYONU OLDU”

Gazianteplilerin baklava tüketiminde geri planda yer almasının oldukça üzücü olduğuna dikkat çeken Tatlıcılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, daha önce yaptığı bir açıklamasında kentte yaşayan her bir vatandaşın rahat bir şekilde uygun fiyata baklava yiyebilmesi gerektiğinin altını çizmişti. Tatlıcılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Gastronomi kenti unvanını aldık. Bu hem bizleri hem de kentte yaşayan herkesi büyük bir sevince boğdu. Dünyada mutfağıyla artık adından bahsettiren Gaziantep’te yaşayan her bir vatandaşımızın baklavayı rahat bir şekilde yemesini istiyoruz. Şu an meslek odamızın tarifesi baklava konusunda son 1 yıldır aynı. Bu tarifenin dışında satış yapanlar meslek odamızın üyesi değiller. Bu esnaf arkadaşlarımız Gaziantep Ticaret Odası’na üye kuruluşlardır. Tüm Gazianteplilerin sadece baklava değil coğrafi işarete kavuşmuş tüm yemeklerimizi uygun fiyatlarla yemesinden yanayız.”

ESNAF TEMSİLCİLERİ GELİŞİ GÜZEL ZAMLARDAN RAHATSIZLAR

Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Gaziantep’te yemek kültürü oldukça önemseniyor. Gastronomi kenti olma unvanını elde eden Gaziantep’te baklava fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklı olarak gelen tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Diğer yandan baklava gibi beyran, kelle paça çorbası ve kebap fiyatlarının eleştirildiği kentte yaşayan vatandaşların önemli bölümü baklava yemiyor, beyran çorbasının tadına bakamıyor. İşte bu eleştiriler karşısında daha önce açıklama yapan Tatlıcılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, “Biz oda yönetimi olarak son 1 yıldır hiçbir ürüne zam yapmadık. Baklavanın kilosu halen 53 lira. Diğer yandan kelle paça ile beyran çorbasının fiyatı ise 17 lira. Bu fiyatların dışında satış yapan esnafın önemli bölümü meslek odamızın değil GTO’nun kayıtlı üyesidir. Mesela bizden zam talep eden esnafımıza şu soruyu soruyoruz, “Hangi girdiye zam yapıldı ki bizden zam istiyorsunuz?” diye. Bu soru karşısında bazı esnaf temsilcisi arkadaşlarımız cevap veremiyorlar. Fakat 1 yıldan fazladır ürünlere zam yapmıyoruz. GESOB bünyesinde devam eden çalışmalar kapsamında ürünlere tüketiciyi üzmeyecek şekilde zam yapmak için çalışmalarımızda son aşamaya geldik” diye konuşmuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
10.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin