“Gastronomide ön plandayız”

“Gastronomide ön plandayız”

Gaziantep Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, gastronomi kentinde ortak aklın el birliğiyle önemli bir noktaya geldiğini dile getirdi. Bayrakçı, gastronomi unvanının 2018 yılında esnafa ciddi şekilde gelir getireceğine inandığını kaydetti.

“DÜNYA BUGÜN GAZİANTEP MUTFAĞINI TANIYOR”

Gaziantep Dünya UNESCO Mirası Listesine ve Gastronomi şehirleri arasına seçilmiştir. Ben UNESCO Mirası Listesine seçilmemizde emeği geçen GESOB, Belediye Başkanlarımıza, Üniversitemize, Ticaret Odamıza, Sanayi Odamıza ve Ticaret Borsamıza şükranlarımı sunuyorum. Şimdi biz Lokanta Kebap Baklava Odası esnafıma düşen, çok zor gelinen bu ulvi yerde kalabilmek önem arz etmektedir” şeklinde konuşan Mehmet bayrakçı, “ Unescoya girmenin biz esnaflara 2018 yılında ciddi kazançlar kazandıracağını, her yıl artarak Gaziantep’imize ciddi bir yabancı ve yerli yemek turizmi sağlayacaktır. Gaziantep’te bu işin faydasını gören ve öne çıkan 5-10 işletmemiz varken biz odamız olarak bu işletmelerin yanı sıra daha geniş esnaf kitlesine yayacak çalışma ve projeler üzerinde çalışmaktayız. Şimdi ben oda başkanı olarak ‘Gizli Kalmış Lezzet Durakları’ adını verdiğimiz bir projemizi faaliyete geçirmekteyiz” diye konuştu.

“CEZALAR KONUSUNDA GEREKEN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

Bayrakçı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Biz oda üyelerimizin bir ceza ile karşılaşmaması için başta belediyelerimiz, Tarım İl Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü, Turizm il Müdürlüğü ve Gesob ile uyum içerisinde çalışmalar yapmaktayız ve devam edeceğiz. Siz esnafımızın dertleri ve sorunları da mevcuttur. Çözmek için bizlere öncülük ve yol gösteren Gesob Başkanı Ömer Küsbeoğluna ve yönetimi ile uğraştığımız odamızın kayıt dışı, merdiven altı diye tabir edilen kayıtsız ve kaçak işletmelere haksız rekabeti önlemek için çalışmalar yapmaktayız. Bir diğeri Tacir ile Esnaf Sanatkârlar ayrımının, bakanlık yönetmenliği ile düzenlenmesi, kalifiye eleman yetişmesi ve meslek okullarının pratikte ders vermeleri için çalışmaktayız. Ayrıca belediyelerimiz ile belirli mesafelerle işyerlerinin açılması için görüşmeler yapmaktayız.  Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ile Ustalık ve Kalfalık, Hijyen eğitim kursları açmaktayız ve belediyelerimiz ile seminerler düzenleyip sertifika dağıtımı yapmaktayız. Gaziantep’imiz Sanayisi ile olduğu kadar yemekleriyle de ön plandadır. Odamız olarak esnafımız ile birlik Gaziantep’i Turizmde bizler kalkındıracağız. Esnafımız ile birlikte ‘Bu şehrin hikâyesini yazacağız.”

GÜNDEM
Zeynep Keskin
29.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin