ANLAMLI GÜNDE MUHTEŞEM AÇILIŞ

ANLAMLI GÜNDE MUHTEŞEM AÇILIŞ

Hayad Restaurant’ta ‘Yöresel Anne Mutfağı’ dün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda büyük bir coşkuyla açıldı. Açılışa katılan Gaziantepli Araştırmacı-Yazar Akten Köylüoğlu da 'Hayadlı Evlerin Mutlu Çocukları' isimli kitabını hayranları için imzalamakla kalmadı, davetlilere mercimekli köfte yaparak ilk anne yemeğini de yapmış oldu. Açılışın Cumhuriyet Bayramı gibi özel bir güne denk gelmesi sebebiyle Kurtuluş Mücadelesi’ndeki askerlerin yaşadığı zor günleri yad edebilmek adına misafirlere, askerlerin o yıllardaki yiyeceği olan kuru ekmek ve hoşaf ikramı da yapıldı. Restaurant görevlilerinin üzerindeki Türk Bayraklı tişörtler de dikkatlerden kaçmadı.  


 
TÜRK BAYRAKLI TİŞÖRTLER DİKKAT ÇEKTİ
 
Hayad Restaurant’ta ‘Yöresel Anne Mutfağı’ dün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi özel bir günde Gazianteplilere ve tüm misafirlerine kapılarını açtı. Açılışın Cumhuriyet Bayramı'nda yapılması nedeniyle restaurant çalışanları da misafirlere Türk Bayraklı tişörtlerle hizmet etti.


 
HEM KİTAP İMZALADI
HEM KÖFTE YOĞURDU
 
Gaziantepli Araştırmacı-Yazar Akten Köylüoğlu da Hayad Restaurant'ta 'Hayadlı Evlerin Mutlu Çocukları' isimli kitabını hayranları için imzaladı. Köylüoğlu aynı zamanda kitabını imzalamakla kalmadı ‘Yöresel Anne Mutfağı’na girerek davetlilere kendi elleriyle mercimekli köfte de yoğurdu. Mercimekli köfteye Gaziantep'te 'Malhıtalı köfte' dendiğine dikkat çeken Köylüoğlu, "Her Pazartesi yemeği güzel yapan bir anne burada yemek yapacak. Bunun ilki de bana kısmet oldu. Malkıtalı köfte yaptım" dedi.


 
KÖYLÜOĞLU'NDAN 'MALHITALI KÖFTENİN SIRRI'
 
Köfteyi yaparken malhıtalı köftenin sırrının yeşillikler olduğunun da altını çizen Köylüoğlu, "Kırmızı mercimek iyice pişirilir. Simit üzerine dökülür. Simit iyice suyunu çektikten sonra biber salçası, karabiberi, tuzu , sarımsağı, soğanı ve maydanozu eklenir. İyice yoğurulur. Mercimekli köfteyi güzelleştiren yeşilliklerdir" diye konuştu.


 
MİSAFİRLERE ÜZÜM HOŞAFI İKRAMI
 
Açılışta davetlilere ve katılımcılara hoşaf ikramı da yapıldı. Hayad Restaurant işletme sahibi Songül Toprak Alisinanoğlu, misafirlere ikram ettikleri bir dilim ekmek ve bir tas hoşaf ile ilgili şunları söyledi; “Tepside görmüş olduğunuz yiyecekler Çanakkale’den başlayıp İzmir’le nihayetlenen ve Cumhuriyet’le taçlanan Türk Ulusu’nun Cumhuriyet’e giden yolda gösterdiği cefanın en büyük ispatıdır. Üzüm hoşafı ve kuru ekmek askerimizin bir öğünü olup, boş tasta yemeksiz geçirdiği öğünleri temsil etmektedir. Bu kutlu günde başta ulu önderimiz Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve binlerce şehidimizi minnetle anıyoruz” dedi.


 
DAVETLİLER İZMİR MARŞI’YLA COŞTU
 
Davetliler ayrıca İzmir Marşı’yla coştu. Hayad Restaurat’ta açılışa özel olarak gün boyunca peyderpey İzmir Marşı çalındı. Davetliler İzmir Marşı’yla coşarken hem zaman zaman marşa eşlik ettiler hem de bayraklar salladılar.

 

 

HABER//NARİN DEMİRCİ

GÜNDEM
Haber Merkezi
29.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin