Gaziantep ihracatta beşinci sırada

GAİB Koordinatör Başkanı Çıkmaz: “Dünyanın dört bir yanında ihracatı arttırmak için...
Gaziantep ihracatta beşinci sırada

GAİB Koordinatör Başkanı Çıkmaz: “Dünyanın dört bir yanında ihracatı arttırmak için çalışan ihracatçılarımızın çalışmaları sonuç verdi. 2017 yılının ilk dört ayında 4 ayda Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2 milyar 652 milyon 116 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Gaziantep’in Ocak-Nisan dönemindeki ihracatı ise  2 milyar 156 milyon 160 bin dolar olarak gerçekleşti”

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, ihracatın arttırılmasına yönelik çabaların sonuç verdiğini ve 2017 yılının ilk dört ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2 milyar 652 milyon 116 bin dolarlık ihracat yapıldığını söyledi.

Çıkmaz, “2017’nin Ocak-Nisan döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,4’lük artışla toplam 2 milyar 652 milyon 116 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Aynı dönemde TİM’e bağlı olarak faaliyet gösteren diğer ihracatçı birlikleri adına da 127 milyon 882 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi diğer birlikler adına alınan kayıtlarla birlikte  2 milyar 779 milyon 998 bin dolar oldu” dedi.

İhracatta Ortadoğu ülkeleri birinci, AB ülkeleri ikinci sırada

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin öne çıktığına dikkati çeken Çıkmaz, şöyle devam etti: “Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 54,5 payla ilk sırada yer aldı. AB ülkeleri yüzde 18,2 ile ikinci ve Afrika ülkeleri de yüzde 10,6 ile üçüncü sırada bulunuyor. 182 ülkeye ihracat gerçekleştirildi ve bu ülkelerden Irak, ABD, Suudi Arabistan, Suriye, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, Belçika ve İsrail bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkeler olarak dikkat çekmektedir. Dünyanın bütün kıtalarında ve ülkelerinde ihracatımızı arttırmaya yönelik çalışmalar yürüten ihracatçılarımızın çalışmaları sonuç verdi. Bu verileri daha da artırmak için daha çok çalışıp daha çok üreteceğiz. Ülke ziyaretlerine önem veren iş dünyamızın çalışmaları sonucu dünya Türk mallarını daha iyi tanıdı. Bu çalışmalarla aynı zamanda Türk ürünlerine duyulan güvende arttı. Bu anlamda ihracatçılarımızı tebrik ediyorum.”

Sektör bazında da ihracatta öne çıkan ürünlerin halı, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, bitkisel yağlar, plastikler ve mamulleri, dış giyim, demir çelik mamulleri ile diğer gıda müstahzarları olduğunu ifade eden Çıkmaz, ihracatın artmasına yönelik çalışmaların 2017 yılının son 8 ayında da devam ettirileceğini belirtti.

Gaziantep Güneydoğu ve Türkiye’nin  lokomotif ili

Bölgenin sanayi ve ticaret kenti Gaziantep’in bölgenin yükünü sırtladığına dikkati çeken Çıkmaz, fedakarca çalışan sanayicilerin ihracatın artırılmasına katkı sağlamaya devam ettiğini vurguladı. Ocak-Nisan döneminde Gaziantep’ten  2 milyar 156 milyon 160 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Çıkmaz, Gaziantep’in Türkiye’nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini koruduğunu dile getirdi. Çıkmaz, Gaziantep’in ihracatında hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünlerinin öne çıktığını

GÜNDEM
Haber Merkezi
1.05.2017
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin