GAZİANTEP KALESİ “GÖRÜNMEZ” OLUYOR

GAZİANTEP KALESİ “GÖRÜNMEZ” OLUYOR

Dünyanın hala yaşan sürülen en eski yerleşim birimleri olan kentimizin kültürel ve değerlerinden biri olan Gaziantep Kalesi görünmez oluyor!

Sırf üzerine kurulu olduğu höyüğün bile 6 bin yıllık geçmişi olan Gaziantep Kalesi bu özelliği ile sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok yerinden gelen turistlerin ilgi odağı.
 
Kalenin bu özelliği ile Gaziantep’in dünyanın en eski yerleşim birimi olması birleşince şehrimizi dünyanın en gözde kentlerinden biri haline getiriyor.
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi son yıllarda yaptığı çevre düzenlemesi çalışmaları ile Kaleye daha bir canlılık kazandırarak turizmde ilgi odağı haline getirdi.
 
Bu özelliği ile dünyanın ve yurdun dört bir yanından kente turistlerin ve turizm ile uğraşan tur şirketlerinin ilk uğrak noktası oldu.
 
“GÖRÜNMEZLİK” ÇALIŞMALARI

Ancak, yapılan imar plan değişiklikleri ile etrafında yükselen binalar nedeniyle kentin hiçbir yerinden görünmeyecek hale geliyor.
 
Önceden 15 Temmuz Demokrasi Meydanından bile net bir şekilde doğal güzelliğiyle gözler önüne serilen Gaziantep Kalesi, yapımı halen devam eden inşaatların, eğreti bir şekilde yükselmesiyle görünmez hale geldi.
 
İNŞAAT DEĞİL UCUBE

Tarihi ve kültürel değerlerimizin en güzel şekilde görünebilmesi için, en azından kentin merkezi halinde olan 15 Temmuz Demokrasi Meydanından kaleye uzanan yolda inşaatın yükselmesi bölge siluetine de ters düştüğünden, yapımı devam eden inşaat, ucube olarak nitelendirilmektedir.
Kalenin çevreden daha iyi ve daha net görünebilmesi için, hali hazırdaki yüksek binaların bile kat sayısının düşürülmesi gerekirken, tam aksine görüntüyü iyice kapatan binaların yapılması, sadece tarihi eserlere ve turizme önem verenleri değil, herkesi hayretler içine düşürüyor.
 
GAZİANTEP KALESİ HAKKINDA KISA BİR BİLGİ

Geçmişten günümüze kadar birçok tarihi eserin ve anıtsal yapının beşiği olan Gaziantep, dünyanın hala yaşam sürdürülen en eski kentlerinden biridir. 
Gaziantep’teki en önemli tarihi eser ise Gaziantep Kalesi.
Üzerinde bulunduğu höyük, yaklaşık 6 bin yıllık bir geçmişe dayanır. Yapılan arkeolojik çalışmalarla Roma döneminde ve M.S. II – IV. Yüz yıllarda gözetleme kulesi olarak inşa edildiği, zamanla da genişletildiği ortaya çıkmıştır.GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
7.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin