Gaziantep pasajlarında hayat durdu

Gaziantep pasajlarında hayat durdu

Gaziantep'in tarihi pasajlarında faaliyet gösteren esnaf son aylarda büyük bir ekonomik sıkıntı yaşıyor. Bir yanda sürekli alanını genişleten AVM'ler diğer yandan Suriye’de devam eden iç savaşın sona ermemesi nedeniyle tarihi pasajlardaki iş durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor.

Gaziantep'in pasaj tarihinde önemli bir yere sahip olan Belediye Pasajı, Büyük Pasaj, Suriye Pasajı, Kurtuluş Pasajı, Söylemez Pasajı bu sıkıntıların yaşandığı mekanların başında geliyor. Pasajların kentin en işlek bölgesinde bulunmasına rağmen vatandaşlardan rağbet görmediğini belirten esnaf, birçok esnafın kepenk kapatma ile karşı karşıya geldiğini söyledi. Suriye Pasajı içerisinde yıllardır hizmet veren birçok esnafın iş terki vererek kepenk kapattığını ve pasajı terk ettiklerini belirten işyeri sahipleri, "Suriye’de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle pasajı esnafı olarak perişan haldeyiz. Birçok esnafımız evine götürecek ekmeği dahi zor kazanıyor” konuştular.

ESNAF BÜYÜK MARKETLERİN KURBANI OLDU

Büyük marketlerin şehir dışına çıkmaması halinde Gaziantep'te bulunan çok sayıda pasajın tarihe gömüleceğini ifade eden esnaf temsilcileri, “Büyük marketlerin normal standartlarda şehir dışına kurulması gerekiyor. Ancak ne yazık ki her geçen gün şehir merkezinde süper marketlerin sayısı artmakta. Burası tarihi bir pasaj ve bu pasaj içerisinde yıllardır çalışarak geçimini sağlayan birçok arkadaşımız vardı. Ancak bugün arkadaşlarımızın birçoğunu aramızda göremiyoruz bunun tek sebebi büyük marketlerin çoğalması” diye konuştular.

“Geçmiş yıllarda pasajımızda adım atmak neredeyse imkânsız haldeyken bugün pasaj içerisinde tek bir kişi kalmadı. Önce pasajımızın koridorları boşaldı, şimdi de dükkânlar boşalmaya başladı. Daha önce milyonlarca TL karşılığında el değiştiren dükkânlar bugün boş olarak kiracı bulmaya çalışıyor. Esnaf olarak zor günler geçiriyoruz. Birkaç müşterinin gelmesi içinde Allah'a dua ediyoruz” ifadesini kullanan esnaf temsilcileri Suriye’de yaşanan iç çatışmaların ise bir an önce bitmesini temenni ettiler. 

ÖZEL HABER
Bülent Öner
8.07.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin