SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EL KOYDU

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EL KOYDU

Gaziantep’te Aile ve Çalışma İl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün savcılık kanalıyla koruma altında kalan 10 çocukta ilk testlerde tüberküloz (verem) tespit edildi. Yapılan balgam testlerinde negatif sonuçların çıktığı çocuklarında aralarında yer aldığı 48 kişiye yönelik tedavi süreci başlatıldı. Yetkililer merkezde hastalığın yayılmaması için önlemler alırken bu ciddi konuyu ise kamuoyuna Cumhuriyet Halk Partisi Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Coşkun Atalamış duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Coşkun Atalamış, savcılık kanaıyla anlık barınma sağlanan 10 çocuğun tüberküloz (verem) tedavisi gördüğünü açıkladı. Gaziantep’e yerleşen 2 Afganistan uyruklu çocuktan bulaştığı iddia edilen hastalıkla ilgili olarak yetkililerin alarma geçtiğini anlatan Atalamış, “Bu çağda bu hastalığın yeniden görülmesi karşısında şok yaşıyoruz” dedi.

“48 YETİŞKİN VE ÇOCUK ŞU AN KONTROL ALTINDA”

Aile ve Çalışma İl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yerleşkesinde yaşanan olayın ardından merkez genelinde 48 yetişkin ve çocuğun gözetim altında tutulduğu iddia edildi. Konuyu gündeme taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Coşkun Atalamış, “10 Afganistan uyruklu çocuk merkeze yerleşiyor. Bunların sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediği konusunda net bir bilgi yok ama bu çocukların bazılarında tüberkiloz (verem) hastalığı bulunduğu tespit edilmiş. Hastalığın tespit edildiği çocuklardan başka çocuklara hastalığın bulaştığını öğrendik. Bugün itibariyle bu merkezde 8 Türk çocuk, 2 Afganistan uyruklu yetim çocuğun verem rahatsızlığı karşısında tedavi gördüğünü öğrendik” diye konuştu.

“BU ÇOCUKLAR NEDEN SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMEDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Coşkun Atalamış, “Şu an itibariyle 10 çocukta hastalık netleşti ve tedavilerine devam edilirken 43 kişide ise hastalık şüphesiyle kontrollerinin yapıldığını duyduk. Konuyla ilgili olarak yetkililer durum hakkında incelemelerin ve tedavi süreçlerinin sürdürüldüğünü tarafımıza ilettiler. Çocuklarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

“BAŞKA MERKEZLERDE BENZER DURUMLAR VAR MI?”

Gaziantep’te görülen hastalığın başka illerde de aynı merkezlerde olup olmadığı konusunda bilginin olmadığını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Coşkun Atalamış, “Gaziantep’te yetkililer konuyla ilgili olarak çalışmalarını titizlikle sürdürüyorlar ama benzer durumların diğer illerde yetim çocukların konakladığı alanlarda olup olmadığı konusunda net bir bilgi yok ama yetkililer tüm merkezlerde gerekli incelemeleri yapmalılar” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
8.12.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin